zdroj Pixabay

PAŽITKA JE ZÁZRAK PŘÍRODY

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

 Mírně pálivá jemně cibulková štiplavá chuť pažitky prostě patří k jaru. Je to běžně používaná rostlina, kterou často pěstujeme na záhonku nebo doma v truhlíku či v nádobě, abychom ji měli po ruce. Lze si ji také koupit v supermarketu nebo v zahradním centru, pokud se o ni dobře postaráme, budeme nám dobře růst a dlouho chutnat. Nenápadná pažitka by neměla na našem jídelníčku chybět.

Pažitka z rodu česneků

Pažitce (Alium) se také říká šnytlík, šmitlík, šnitlich, šmidliňk, luček…a v našich krajích je notoricky známá a velmi oblíbená. Známá je už z antického Řecka a Říma, ze Středomoří také pravděpodobně pochází, ale roste planě téměř po celé světě, hlavně kolem vodních toků. U náš ji najdeme například i kolem Berounky, Sázavy, Vltavy…ale třeba i na vlhkých horských loukách. V Asii se pěstuje mohutnější druh připomínající česnek pažitka čínská (Alium tuberosum) – je to pažitka česneková, kterou si můžeme také koupit v zahradnických centrech a pěstovat.

Pěstujeme pažitku doma i na zahradě

Pažitka je vytrvalá rostlina s malými cibulkami, která vytváří trsy, na dutých stoncích se v druhém roce objeví růžový až nafialovělý hezky ozdobný květ. Kvete poměrně dlouho od května až do srpna a dekorativní trsy se pak stávají ozdobou záhonu. Její pěstování nevyžaduje žádné zvláštní zkušenosti a šikovnost. Semínka vysejeme do truhlíků (květináče či jiné nádoby), které jsme naplnili kvalitní zahradní zeminou a postavíme na okenní parapet. Později ji můžeme vysadit na záhon, anebo ji necháme v nádobě. (Koupíme-li si trs pažitky v nádobě, přesadíme jej do nádoby nebo vysadíme na záhon).
Protože je to rostlina vytrvalá, zůstává na svém stanovišti i více let, vytváří bohaté trsy, které od jara pravidelně odřezáváme – až u země Pažitka má ráda světlo a teplo. Vyhovuje jí dostatečná zálivka. Je mrazuvzdorná.

Pažitka je plná vitamínů

Obsahuje nejen vitamíny C a B, A. Ale i betakaroten, riboflavin, železo, vápník, sodík nebo například fosfor, draslík… Je ceněna pro vysoký obsah bílkovin. Podporuje trávení a tvorbu žaludečních šťáv, usnadňuje zažívání, pročišťuje střeva. Má protizánětlivé účinky. Je účinná proti střevním parazitům. Snižuje cholesterol i krevní tlak a celkově i rizikové onemocnění ischemických chorob srdečních. Chrání nás před nádorovým onemocněním – rakovinou jícnu, prsu i plic.

Využití v kuchyni

Pažitka povzbuzuje chuť k jídlu. Má široké použití v kuchyni. Jednoduše s ní ochutíme namazaný chléb (máslem, sádlem), zvýrazní chuť vařených brambor, přidáváme ji do polévek, omáček, pomazánek i vaječných jídel… Je možné ji sušit – a používat v zimních měsících, ovšem sušená své aroma ztrácí.