zdroj Pixabay

POZOR – JEDOVATÉ ROSTLINY 3

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Jedovaté rostliny jsou skutečně velmi nebezpečné pro dospělého člověka, tak i pro děti, u nich je nebezpečí znásobené. Rostlinné jedy mohou způsobit nejen bolest hlavy a břicha, provází je i zvracení a průjem, malátnost, rozmazané vidění, halucinace, bezvědomí a v některých případech končí otrava i smrtí.

Jedovaté – krásné, ale nebezpečné

Známému okrasnému oleandru obecnému (Nerium oleander) s podlouhlými kožovitými listy a krásnými květy se také říká bobkovnice. Jeho jed se kdysi využíval na hubení krys, myší a potkanů. Jedovatý je i med z květů a z historie jsou známé případy, kdy se lidé otrávili pojídáním masa opečeného na oleandrovém prutu. K usmrcení postačí dítěti jediný list.
I jedovaté rostliny jsou krásné, jednou z nich je například vytrvalý a prudce jedovatý oměj šalamounek (Aconitum plicatum) – pozor: je zákonem chráněný. V hustém hroznu vyrůstají krásné zvonky s hnědými skvrnkami, mají barvu žlutou nebo červenou.
Známé práskací bílé kuličky pámelníku bílého (Symphoricarpos albus) jsou také mírně jedovaté, otravy byly zpozorovány hlavně u dětí. Po jejich požití se mohou objevit bolesti břicha a zvracení, v těžších případech i závažnější poruchy trávícího ústrojí.

Zatímco přeslička rolní (Equisetum arvense) je považována za bezpečnou léčivku, velmi podobná přeslička bahenní (Equisetum palustre) se však už řadí mezi rostliny jedovaté.
Bohužel velmi jedovatý je i nádherný okrasný keř pěnišníkrododendron (Rhododendron). Nejnebezpečnější jsou jeho listy, ve kterých je obsažen jed andromedotoxin. Ten způsobuje nevolnost, potíže s dýcháním a později zástavu srdce. Z listů si prý často sebevrazi připravují vražedný čaj.
Rozpuk jízlivý (Cicuta virosa), je další prudce jedovatá rostlina. Její oddenek má lehce nasládlou chuť, mohli bychom ho zaměnit s kořenem petržele. Listí zase připomíná listy celeru, petržele i pastináku. Příznaky otravy se objeví velmi rychle – pálivá bolest v ústech, zvracení, křeče – je nutné okamžitě převést postiženého do nemocnice.

Nebezpečné evropské rostliny

Za jednu z nejnebezpečnějších evropských rostlin je považován prudce jedovatý vytrvalý rulík zlomocný (Atropa bella-donna), dorůstá až do 180 cm. Roste na loukách a jeho krásné černé plody připomínají třešně. Po požití nastává smrt zástavou dechu a srdeční činnosti – a malému dítěti postačí už jen 3 bobule. Otrávit se lze i nepřímou konzumací kozím mlékem, pokud koza rulík sežrala. Jeden z nejprudších rostlinných jedů je ricin, způsobuje selhání orgánů a pokud se nedostane postiženému člověku okamžité lékařské pomoci, nastává pomalá smrt pátý až osmý den po požití.
K prvním poslům jara patří vytrvalá, něžná sasanka hajní (Anemone nemorosa) je rostlina z čeledi pryskyřníkovitých s jemným bílým kvítkem. Roste v listnatých lesích.
Čerstvě utržená rostlina je jedovatá, znaky otravy jsou obdobné jako u otravy pryskyřníkem (zvracení, bolest břicha, průjem, zánět ledvin). Takhle nebezpečný je skočec obecný (Ricinus communis), je považován za nejjedovatější rostlinu na světě.

Krásná černo červená semena sotorku obecného, také zvaný sotorek růžencový (Abrus precatorius) jsou silně jedovatá. Přesto se používala na výrobu šperků a růženců, jsou dokonce doložené případy otravy, kdy výrobci šperků po nadýchání se výparů zemřeli. Otrava se projeví během několika hodin poruchami dýchání, nakonec dojde k selhání dýchacího ústrojí. Listy a kořeny jedovaté nejsou – jsou sladké a známé jsou jako indiánská lékořice.
Známý a oblíbený okrasný keř nebo strom s převislými větvemi je štědřenec odvislý neboli zlatý déšť (Laburnum anagyroides) je také jedovatý. Po požití jen několika semen může nastat nepříjemná otrava.