zdroj Pixabay

ŠŤOVÍK OKRASNÝ, KYSELÝ A ZDRAVÝ

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna, Zelenina by walsla

Šťovík roste v mírných pásmech všech světadílů. Jako listovou zeleninu jej znali a používali již ve starém Řecku a Římě. A zatímco v ostatních evropských zemích (například Německo, Švýcarsko, Maďarsko, Bulharsko, Ukrajina…) je hojně využíván jako oblíbená zelenina, u nás stále trošku stojí v pozadí a na zahrádkách se pěstuje bohužel jen ojediněle.

Kyselý svěží šťovík

Šťovík (Rumex) se u nás zatím mimořádné oblibě netěší. A je to škoda. Vyskytuje se asi ve dvou stech druzích a jsou to rostliny zcela nenáročné. Některé druhy si oblíbily vlhké půdy, jiné požadují půdu suchou, (některé z nich snáší i půdu zasolenou) – všem ale prospívá dostatek slunce.
Mnohé druhy šťovíků vnímáme jako obtížný plevel, například š. alpský, š. tupolistý, š. kadeřavý… Roste na loukách, v příkopech, kolem cest… I ten planý je jedlý a zdravý, chutnat nám ale budou jen svěží mladé křehké lístečky. V poslední době se však tato moderní zdravá zelenina začala pěstovat i na zahrádkách.

Šťovík a kyselina

Šťovík zahradní má obsahové látky podobné jako špenát. Ve šťovíku najdeme vlákninu, vitamíny A, B, C, E, K dále bílkoviny, třísloviny a také důležité minerální látky (např. vápník, draslík, železo, fosfor, síra, křemík). Obsahuje také hodně kyseliny šťavelové, která odbourává vápník z našeho těla, a proto by nám konzumace většího množství mohla uškodit.

Šťovík pomáhá s detoxikací organismu, posiluje přirozenou imunitu. Je vynikající při chorobách s krvetvorbou, protože zvyšuje hladinu železa. Podporuje činnost jater, zlepšuje trávení a je vynikajícím pomocníkem při zácpě. Používá se při revmatismu, při kožních problémech, léčí řezné rány, i štípnutí včely (stačí jej rozmixovaný nanést na štípanec).

Chutný a ozdobný šťovík krvavý

Tato nenáročná trvalka se pěstuje nejen pro krásu dekorativních listů, jsou také jedlé a chutné. Jarním salátům dodají příjemně nakyslou chuť a krásné zbarvení.
Vyjímá se u vodní hladiny a zdobí zahradu až do podzimu. Je mrazuvzdorná a v příštím roce se znovu objeví.

Ze šťovíku připravujeme polévky, přidáváme je do salátů a tvarohových pomazánek, planý šťovík je vynikající do velikonoční nádivky. Abychom zmírnili jeho kyselost a neutralizovali účinky kyseliny šťavelové, doplňujeme pokrmy mlékem, smetanou, sýrem, majonézou nebo vejcem.