zdroj Pixabay

ZLATOŽLUTÉ VELKOKVĚTÉ KRÁSNOOČKO

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Okrasná rostlina, která se skutečně stane ozdobou naší zahrady. V množství zelených lístků se objevují žluté a zlaté květy. Krásnoočka pocházejí z amerických prérií, proto jsou také značně odolná vůči suchu. Existuje na 100 druhů této květiny, některé pěstujeme jako trvalky, jiné jako letničky.

Zlaté a žluté krásnoočko

Krásnoočko (Coreopsis) je vděčná nevysoká a bohatě kvetoucí „letní“ trvalka často pěstovaná  na našich zahrádkách. Je oblíbená díky nenáročnosti a také díky žlutě svítícím květům zdobícím zahrádku po celé léto, vydrží až do prvních mrazíků. Pochází se Severní Ameriky, kde roste volně na travnatých pláních, ale je rozšířeno i všude po Evropě.
Krásnoočko je trvalkou rostoucí v trsech, její podlouhlé zelené listy jsou dlouhé až 8 cm. Barva květů je žlutá nebo mohou mít i světle hnědý kaštanově zbarvený střed. Vždy bezpečně rozzáří každý záhon.

Krásnoočka na naší zahrádce

Rozhodneme-li se pěstovat tuto nenáročnou zářivou trvalku, můžeme ji mít na slunečním trvalkovém záhoně, ale i ve větších nádobách. Růst může samostatně nebo v kombinaci s letničkami. Vybereme jí teplé slunné stanoviště (sluníčko totiž vyhovuje všem druhům). Vysazujeme ji na jaře nebo až na podzim. Půda by měla být lehká a dobře propustná. Krásnoočko dobře snáší sucho, ale naopak nesnáší dlouhodobé přemokření.
Řez – během léta pravidelně odstraňujeme suché odkvetlé květy. Tím podpoříme tvorbu nových pupenů a zabráníme vysílení rostliny. Na jaře ji seřízneme až u země a odstraníme staré odumřelé části a krásnoočko pak začne nově růst.
Rostlinu můžeme rozmnožovat dělením trsů (na jaře či na podzim) – pokud rozdělíme její kořeny každé 2 až 3 roky, zmladíme ji, lépe nám poroste a bude mít i zdravější vzhled. Rozmnožovat ji lze také vyséváním. Výsev semen je možný od dubna do května, a to rovnou na konečné stanoviště. (Klíčení semínek krásnoočka trvá pouze dva až tři týdny).
Na podzim přilepšíme rostlině vyzrálým kompostem. Nemusíme mít strach a připravovat nějaký zimní kryt, krásnoočka je totiž mrazuvzdorná.

Rada zahradníků: Pokud krásnoočko v průběhu léta sestřihneme, vyžene nové výhonky a znovu bohatě rozkvete.

Můžeme si vybrat

Na trhu si lze vybrat z mnoha druhů, například:
K. velkokvěté (C. grandiflora) s typicky jasnými poloplnými květy žluté barvy.
K. přeslenité (C. verticillata) se syt červenými jednoduchými květy a jemnými „koprovitými“ listy se často pěstuje i jako balkonovka.
K. trojkřídlé (C. tripteris) je robustní s bohatým větvením a mnoha velkými, žlutými květy s tmavě červeným středem.