zdroj Pixabay

DROBNÉ OVOCE JE POKLAD II.

In Ovoce, Poradna by walsla

Ovoce a zelenina jsou přírodní potraviny, v nichž najdeme nejvíc vitamínů, minerálů a ostatních látek důležitých pro naše zdraví. Měli bychom je často konzumovat, a to v syrovém stavu. Pokud je nějak upravujeme, pak by to měla být jen úprava šetrná. Velké množství potřebných látek je obsaženo v občas opomíjeném drobném ovoci – poklad, který v něm najdeme si mnohdy ani neuvědomujeme.

Josta je kříženec dvou různých druhů

Josta byla vyšlechtěna z angreštu a černého rybízu. Má tmavě fialovou až černou barvu, kulatý tvar a bobulky jsou o něco větší než ty rybízové. Jejich chuť je lahodná, není tak kyselá a štiplavá, chceme-li plody sladší, se sběrem bychom měli chvilku počkar. Čím jsou kuličky zralejší, tím jsou totiž sladší. Hodí se také na zavařování, k výrobě marmelád a džemů, ale i na mrazení.

Josta je neméně důležitá
V jostě se vyskytují vitamíny a minerální látky stejně jako v původních „rodičích“, a proto je neméně důležitá.
Josta je stejně jako rybíz a angrešt plná vitamínu C a P, ale obsahuje také vitamíny A, B a minerály železo a vápník. Díky svému složení konzumace josty podporuje imunitu, mozkovou činnost a trávení, posiluje srdce a detoxikuje. Zpevňuje cévní stěny, působí proti vzniku křečových žil. A listy josty se používají pro podporu trávení a považují se dobrý prostředek při snižování váhy, protože podporují metabolismus.

Slaďoučké červené maliny

Maliník obecný je rostlinou našich lesů a strání, ale jeho domovem se už v pradávných dobách staly naše zahrádky. Sbírají se nejen jeho sladké plody, ale také listy a stejně jako listy josty se využívají v léčitelství.

Co obsahuje maliník
Kromě tříslovin, sacharidy, flavonoidů a karatenoidů obsahuje maliník hlavně vitamín C, ale také ještě vitamíny A a E. Z minerálů tu najdeme například hořčík, železo, mangan či vápník. Maliny urychlují hojení po porodu, mírní menstruační bolesti, dokážou ztlumit nejen průjmy, ale i záněty žaludku a střev. Pomáhá při zánětu průdušek, detoxikuje zanesené plíce kuřáků. Maliníkové listy (týká se to lesní rostliny) tvoří součást čajových směsí pro ženy (ale pít se může i čaj jen z maliníku), který harmonizuje tělo v období menstruace i klimakteria. Proto také bývá maliník označován za ženskou bylinu.