zdroj Pixabay

LÉTO V OVOCNÉ A ZELENINOVÉ ZAHRADĚ

In Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Červenec je první prázdninový měsíc. Zahrádka nám přináší radost, odpočinek i potěchu pro oči, ale také pro naše chuťové buňky. Je to čas veselých letniček, barevných trvalek, čas sklizně prvního ovoce i rané zeleniny. Ale i teď v červenci potřebuje zahrada naši péči, ať už okrasná, zeleninová či ovocná.

Červenec a ovocná zahrada

Začala sklizeň třešní a višní, v teplejších oblastech už dozrávají meruňky a my můžeme ochutnávat plody své práce. Při sklízení třešní raději plody odstřiháváme, v žádném případě neškubeme, protože bychom si mohli urvat i krátké větvičky a naše úroda by byla v příštím roce menší. Pokud je sucho, měli bychom ovocné stromy zalévat. Pomůže také mulčování, použijeme posekanou trávu, kterou nastýláme kolem ovocných stromů. Zmenšuje se tak vypařování vláhy z půdy, čímž se zlepšuje kvalita ovoce.
Pravidelně sbíráme spadané plody, abychom zamezili šíření chorob a škůdců. Na vinné révě vylamujeme boční výhonky (jinak také zálistky, fazochy). Když sklidíme jahody, rostliny vyplejeme, okopeme a přihnojíme. Někteří zahradníci posekají celé jahodiště, protože se tím prý zkvalitní úroda v příštím roce. Na řadu přichází také drobné ovoce, dozrávají maliny, rybíz, angrešt i borůvky.

Zeleninová zahrada

I tady nás čeká hodně práce: výsev, výsadba, pravidelná sklizeň, zálivka, odplevelování…

  • Vyséváme například hrášek, letní hlávkový salát, kadeřávek, ředkev, červenou řepu, vodnici, keříčkové fazole…
  • Vysazujeme připravenou sadbu čínského zelí, růžičkové kapusty, endívie, květáku.
  • Ve sklenících pravidelně větráme a rostliny zavlažujeme. Kontrolujeme kvalitu zeleniny.
  • Hojně zaléváme, hodně vláhy potřebuje kořenová zelenina. Pozor na cibuloviny, kterým přemokření v červenci škodí. Paprika musí mít „hlavu v sluníčku a nohy v rybníčku“. Paprika koření jen mělce, proto zavlažujeme často hlavně povrch.

Sklizeň

V červenci už sklízíme okurky, rajčata i papriky. Vyvazujeme tyčková rajčata, zavlažujeme je (podmokem, ne na listy) a pravidelně kontrolujeme jejich zdravotní stav. V teplých krajích se už mohou sklízet první plody. Sklízí se také okurky nakládačky.
Je třeba už také vyndat ze země rané brambory.
Staráme se také o česnek, jakmile jeho listy zežloutnou a krček změkne, pomalu ho začínáme ze země vytahovat. Svážeme a sušíme ve stínu asi dva až tři týdny.
Prázdné záhony lze využít pro podzimní výsev, případně na ně zasejeme zelené hnojení.
Aromatické byliny a koření sbíráme za slunného dne (v poledne) a pak je sušíme ve stínu.