zdroj Pixabay

PĚSTUJEME OKRASNÝ ČESNEK

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Světle modrý nebo fialový, obrovská hustá koule plná kvítků, ozdoba letní zahrádky – proč ji nezkusit pěstovat, proč se ochudit o krásu, kterou nám tato rostlina nabízí. Jeho pěstování není složité, protože je tato cibulovina vskutku nenáročná.

Okrasný česnek v zahrádce

Můžeme mu vybrat jakékoliv místo v zahradě, vždy se stane v době květu dominantou a přiláká pohledy našich návštěvníků.

  • Vhodný je do venkovských zahrad v přírodním stylu.
  • Stane se ozdobou městské upravené zahrádky.
  • Udělá nám radost i v předzahrádce.
  • Je atraktivní ve skupinové výsadbě.
  • Zazáří jako solitér v upraveném trávníku.
  • Zaujme v pozadí skalky.
  • Efektní bude i v podrostu vyšších okrasných dřevin.
  • Vynikne v záhoně. Hodí se do zadních partií smíšených trvalkových záhonů.

Požadavky na pěstování

Stanoviště – vybereme mu místo na plném slunci, kde se této zajímavé rostlině daří nejlépe.
Výsadba – cibule sázíme do hloubky asi 12 až 15 cm, vysazujeme je na podzim, od září až do listopadu. Nejlépe se vysazují v průběhu září do kypřejšího substrátu nebo půdy. Na dno vyhloubené jamky je vhodné přidat trochu kompostu a pokud je podzimním počasí suché, můžeme místo výsadby zavlažovat. Česnek tak lépe zakoření a v červnu už bude kvést.
Zemina – měla by být spíš lehčí, sušší, ne příliš vlhká, hlavně musí být dobře propustná. Vyhovuje mu hlinitopísčitá vápenitá půda s dostatkem živin. Avšak žádné mimořádné nároky na půdu nemá – nesnáší však špatně odvodněné a promáčené zeminy.
Množení – česnek množíme na podzim dělením bohatých trsů. Je však možné množení dceřinými cibulkami.
Přezimování – protože je cibule česneku mrazuvzdorná, můžeme ji nechat přes zimu v zemi, na jaře opět vyraší. Doporučuje se po 3 letech vyndat okrasný česnek po odkvětu ze země, očistit jeho cibuli a uskladnit na tmavém, suchém místě.

Z květů se můžeme radovat dlouho

Impozantní květy jsou ozdobou zahrady. Když odkvetou, nemusíme ještě stonky hned odstraňovat ze záhonu, neboť květenství okrasného česneku zůstává dekorativní ještě několik dalších dní. Květy mají své uplatnění také ve floristice. Sušíme je na suchém místě pověšené směrem dolů. Případně je můžeme uschovat pomocí silikagelu.

Okrasný česnek můžeme vypěstovat i ze semen

Česnek můžeme pěstovat i ze semen. Je to sice záležitost dlouhodobá, ale můžeme si to vyzkoušet. Sebraná semena necháme proschnout a pak je zasejeme do truhlíku (kontejneru) do hloubky asi 3 cm a překryjeme je pískem nebo lehkou zeminou. Uložíme venku a překryjeme chvojím. V srpnu už se můžeme rozhodnout, kam vysadit drobné cibulky.