zdroj Pixabay

NÁHRADA TRÁVNÍKU – VÝSADBA

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

V zahradě bývají místa, kde se nevyplatí z nějakého důvodu zakládat trávník. Většinou to bývají plochy mimo střed, někde na okraji nebo to jsou plochy příliš členité. Mohou být i ve velkém stínu a v suchu a nemáme možnost zavlažování. Tehdy volíme náhradu trávníku a vybíráme z půdopokryvných rostlin, které najdeme v nabídce.

Náhrada trávníku – příprava půdy

Plochu připravujeme podobně jako pro trávník. Aby nám půdopokryvné rostliny dobře rostly, je třeba dobře si půdu připravit. Předpokladem úspěchu je skutečně důkladné odplevelení pozemku. S přípravnými pracemi začneme alespoň o dva měsíce dříve, než začneme vysazovat. Po celou dob pravidelně odstraňujeme rostoucí plevel – samozřejmě i s kořeny. Soustředíme se především na plevele vytrvalé, které rostou i s oddenky. Nevyplatilo by se nám, kdybychom přípravnou fázi odbyli a půdu dobře neodplevelili, protože plevel roste značně rychle a brzy by nad osázenými rostlinami zvítězil.

Na dobře odplevelený pozemek navezeme kompotovou zeminu nebo humus a celou plochu dobře zryjeme. Základ můžeme ještě vylepšit. Jedná-li se o těžší půdu, upravíme ji přidáním rašeliny a písku hnojiva. Pak plochu vyrovnáme dohladka.

Jak půdopokryvné rostliny vysazovat

Při výsadbě bychom správně neměli na připravenou plochu šlapat. Na půdu si položíme desky a z nich opatrně vysazujeme. Vzdálenost jednotlivých rostlin při výsadbě je závislá na jejich velikosti, rychlosti růstu i druhu, jedná-li se o trsnaté či o odnožující. Poradí nám v zahradnictví, nebo si informaci najdeme na internetu.

Obecně platí, že čím méně rostlin vysadíme na jeden metr čtvereční, tím déle budeme na nový zelený koberec čekat. Abychom rychleji dosáhli pěkný hustý koberec, obyčejně se na čtvereční metr vysazuje osm až čtrnáct rostlin. Jestliže vysazujeme druhy trsnaté, pak se většinou rozhodujeme podle velikosti a šířky dospělých rostlin.

Rostliny vysazujeme s kořenovým balem. Po výsadbě je důležité celou osázenou plochu pravidelně zavlažovat, dokud se rostliny nezačnou rozrůstat. Odborníci také doporučují nasypat po výsadbě mezi jednotlivé rostliny mulčovací kůru, která nám zajistí lepší pohyb po ploše.
Když se porost uchytí, stačí ho jednou za čas mírně přistřihnout. Protože chceme vytvořit jednolitou souvisle porostlou plochu, neměli bychom vysazovat různé druhy rostlin, zvolíme jeden případně dva porosty.