zdroj Pixabay

SRPEN A PŘÍJEMNÉ PODVEČERY V ZAHRADĚ

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Srpen přináší nejen horké sluneční dny a chladné noci – jak by ne, svatá Anna nám chladná rána naslibovala už 26. července. Ale zůstávají krásné příjemné večery, kdy si můžeme odpočinout na terase či pod pergolou, sami nebo s přáteli na malé zahradní párty.

Srpen a podvečer na zahradě

V odpočinkovém koutě zahrady si oddychneme po horkém letním dni. S chladivým nápojem promýšlíme a plánujeme další činnost, protože práce na zahradě stále ještě nekončí. Možná si odpočíváme sami, s rodinou či s přáteli a pořádáme malou letní párty. Na terase jsme obklopeni exotickými dřevinami, kolem kvetou i voní trvalky, letní cibuloviny a pestrobarevné letničky – a díky tomu všemu se stala naše zahrádka kouzelným místem. Místem, o které musíme i nadále pečovat.

Rostlinou měsíce je voňavá levandule

Ačkoliv je původním domovem levandule (Lavandula angustifolia) Středomoří, zabydlela se rychle a dobře i v našich zahradách, kde se stala jednou z nejoblíbenějších vonných bylin, která při dobrém zacházení vydrží i několik let. Je obdivována pro své voňavé fialovomodré (ale i růžové či bílé) květy, stříbřité olistění i křovitý růst. Aby si udržela svůj kompaktní tvar, nezapomeneme ji po odkvětu ostříhat.
Je zcela nenáročná na pěstování – vyhovují jí celodenní sluneční paprsky, propustná půda, za horka občasná zálivka a případná ochrana před holomrazy. Vysadit ji můžeme do trvalkových záhonů, k bylinkám, mezi růže, vhodná je jako nízký živý plot a radost nám dělá i ve vhodných vegetačních nádobách – samozřejmě s dostatečnou drenážní vrstvou a písčitým substrátem.

Barevná motýlí křídla zkrášlují zahradu

Duhová křídla motýlů obohatí barevné spektrum naší zahrady, a abychom je přilákali, připravíme pro ně bohatou hostinu. Motýly vábí především květy zářivých a sytých barev, ale také jejich neodolatelná omamná vůně. Přitahují je nejen nádherné levandule, ale i floxy (Phlox paniculata), vysoký pyšný zlatobýl (Solidago), nenáročný aksamitník zvaný také afrikán (Tagetes), ale i barevné hrachory vonné (Lathyrus odoratus), neodolatelné zlatavé rudbekie (Echinacea), milované a nádherně jednoduché kopretiny (Leucanthemum) a další krásy našich zahrádek.

Aby zůstala naše zahrada krásná

  • Aby naše zahrádka zůstala krásná i v parném létě, nesmíme zapomenout na pravidelné zavlažování. Zaléváme nejraději ve večerních hodinách, kdy denní žár už pominul.
  • Na konec srpna si můžeme naplánovat výsadbu jehličnanů, stálezelených listnáčů a nových trvalek. Samozřejmě vysazujeme je s kořenový balem, který zajistí správné ujmutí rostliny a zdárný růst.
  • Neméně důležitá je i péče o trávník – je čas na jeho přihnojování a také provzdušňování.