zdroj Pixabay

VÝSADBA ROSTLIN KONCEM LÉTA

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Léto se už pomalu přehouplo do své poslední části. Na zahrádce máme sice ještě v tomto období stále spoustu rozkvetlých letniček a trvalek, ale než se nadějeme, letní dny skončí a s nimi i krása rostlin. Zahradník si však ví rady na přelomu léta a podzimu nahradí odkvetlé květiny jinými neméně atraktivními.

Konec léta…co vysazovat

Právě koncem léta a začátkem podzimu přichází druhá sezóna vysazování. Na záhonech i v nádobách už odkvetlé letničky nahradíme novými rostlinami.
Koncem srpna a začátkem září je tu sezóna výsadby jehličnanů a stálezelených dřevin. Vždy je vysazujeme s kořenovým balem, aby dřeviny dobře zakořenily. Zatímco stálezelené dřeviny vysazujeme ještě koncem léta, s jehličnany můžeme počkat na později. Ale sázet můžeme i větší dřeviny – okrasné stromy s barevnými listy či dekorativními plody.
Také okrasné trávy mají příhodný čas na výsadbu. V zahradnických centrech právě v tomto období najdeme širokou nabídku. Mohou to být druhy nižší i vyšší.
Na začátku podzimu je v zahradnictví a hobby marketech vždy veliká nabídka vřesů, vřesovců i dalších rostlin pro vřesoviště.

Můžeme se rozhodnout třeba i pro výsadbu okrasného zelí. Jeho barvy sahají od sněhově bílé až po temně fialovou a snad žádná jiná rostlina neudělá naši zahradu krásnější.
A nesmíme zapomenout včas vysadit také pestrobarevné jarní cibuloviny. Správný čas výsadby cibulek je koncem září. Mohou to být krokusy, modřence, hyacinty, narcisy i tulipány, ale také romantické sněženky, bledule či lilie. Při nákupu si cibule vybíráme opatrně, musí být nepoškozené, bez plísně.
Oblíbené kosatce můžeme dělit a sázet od srpna až do konce září. Nejvhodnější doba pro výsadbu je podle odborníků asi 4 měsíce po jejich odkvětu. Co všechno musí zahradník sledovat!
A samozřejmě vysazujeme také nové trvalky, i ty mohou právě na podzim ozdobit nejen naši zahrádku, ale i terasu či balkon.

Hodí se i dobrá rada….

Koncem léta vysazujeme nejen na záhony, kromě zahrádky si zkrášlíme i balkony a terasy, které nám budou dělat radost až do pozdního podzimu.
Při výsadbě nových rostlin nezapomeneme na mulčování – vhodná je drcená kůra, která nám pomůže udržet v půdě potřebnou vláhu a zároveň zabrání růstu plevele (alespoň do určité míry).