zdroj Pixabay

VÝSADBA ROSTLIN POZDNÍHO LÉTA I.

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Nejen záhony potřebují naši péči a koncem léta je třeba osázet je i novými rostlinami. Nesmíme zapomenout ani na vegetační nádoby. Ty zkrášlují balkony, terasy i odpočinková zákoutí, kde načerpáváme nové síly a těšíme se z krásy, již nám příroda nabízí. A nabídka k výsadbě je v zahradnických obchodech skutečně široká…stačí si vybrat.

Astra, listopadka nebo okrasná  tráva…máme na výběr

Zcela nenáročná, bohatě kvetoucí je zářivá astra novobelgická (Aster novae – belgiae). Astry nás nikdy nezklamou, říká se o nich, že jsou královny podzimu. Vynikne na květinových záhonech stejně jako v nádobách. Dorůstá cca 50 cm a potřebuje vlhkou, ne však vysychavou půdu a intenzivní přísun živin. Rozmnožuje se dělením starších trsů.
Hebe (Hebe venustula) je nízký (do 50 cm) stálezelený a během celého léta bohatě kvetoucí keř, jeho květy jsou bílé nebo nafialovělé. Vysazujeme jej s kořenovým balem koncem srpna až začátkem dáří. Najdeme pro něj chráněné místo s humózní a mírně vlhkou půdou ve skalce, vřesovišti, ale i v předzahrádce. Hodí se však také do vegetačních nádob. Rozmnožujovat jej lze řízkováním.

Podzimní zahradu rozzáří bílými, růžovými, žlutými nebo oranžovými či fialovými květy – to je chryzantéma nebo také listopadka (Dendranthema x hortorum). Tato aromatická trvalka, která bohatě a dlouho kvete vyžaduje chráněné místo na slunci či v polostínu, propustnou půdu s živinami a také vydatné zavlažování. Dosahuje výšky až 150 cm. Vysazujeme ji na jaře nebo až začátkem podzimu do květinových záhonů a nižší, zakrslé kultivary i do vegetačních nádob. Při výsadbě vybíráme různé kultivary. Pokud ji chceme rozmnožovat, pak řízkováním nebo dělením starších trsů.
Efektní okrasná tráva, která nás vítá bronzově zbarvenými stébly a tvoří podzimní zahradu pestřejší a zajímavější. Ostřice (Carex comans) je poměrně nízká, dosahuje kolem 30 cm. Potřebuje lehčí propustnou půdu. Vysazujeme ji na slunce nebo do polostínu na okraj záhonů nebo do pěstebních nádob. Nemusíme ji ani stříhat, ani příliš zalévat. A rozmnožovat ji lze dělením starších trsů nebo semenem.