zdroj Pixabay

KRÁSNÉ KRÁSENKY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Barevné veselé květy krásenky patří k letním dnům. Aby nám rozzářily zahrádku, postačí na obyčejný záhonek sáček semínek, které koupíme v obchodech nebo si necháme poslat z e-shopu na internetu. Vznikne veselá část zahrádky, která potěší nejen samotného zahradníka, ale i návštěvy a také užitečný hmyz.

Krásenky přišly z Ameriky

Krásenka (Cosmos) je okrasná rostlina, která pochází ze Střední a Jižní Ameriky, kde je zdobí po celý rok. Ale vzhledem k tomu, že se nejedná o rostlinu plně mrazuvzdornou (pouze do – 12 °C), můžeme ji v našich krajích pěstovat spíše jen jako letničku. (U nás se také můžeme setkat s názvem kosmea či kosmos – což je počeštělý výraz latinského názvu.) Aby nám vydržela i do příštích let, je třeba před zimou vybrat ze země hlízky, které rostlina vytváří a „zazimovat“ je. Nejlépe je umístit je do chladné místnosti nebo do sklepa, případně založit do rašeliny.
Máme ale i jinou jednodušší možnost – pěstovat krásenky ve vegetační nádobě, kterou před příchodem zimy umístíme do chladného prostoru.
Přestože jsou s přezimováním krásenky starosti, je mezi zahrádkáři oblíbena pro svou atraktivitu a naše zahrádky zdobí už dlouhou řadu let. Na světě existuje okolo 20 druhů krásenek, na našem kontinentě patří k nejoblíbenějším dva druhy letniček a jedna mrazu citlivá trvalka. Je však třeba připomenout, že všechny tři druhy vypadají krásně, snadno se pěstují a během letních měsíců kvetou neúnavně.

Krásenka s oslnivě žlutými květy

Se žlutými, oranžovými nebo plamenně červenými květy je jednoletá krásenka sírožlutá (Cosmos sulphureus) pocházející z Mexika. Její sytě zelené listy trochu připomínají kapradí, výška bývá kolem 150 cm. Kvete od července až do října.

Krásenka zpeřená

Krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus) je také letnička, dorůstá až do 180 cm. Čerstvě zelené čárkovité listy připomínají kopr. Široké jazykovité květy mohou být bílé, růžové nebo i karmínové.

Krásenka s vůní čokolády

Velmi zajímavou příbuznou krásenek je trvalka krásenka čokoládová (Cosmos atrosanguineus), která pochází z Mexika a nádherně voní po čokoládě. U nás se sice volně nevyskytuje, ale na zahrádkách se objevuje stále častěji. Její tmavě červené až červenohnědé květy zdobí záhony i nejrůznější nádoby během celého léta, dorůstá do výšky kolem 60 cm. Z barvy květu vychází například i anglický název této nádherné letní květiny „Chocolate Cosmos“. Aby nám bohatě kvetla, zajistíme pro ni mírně vlhkou půdu s dostatkem živin.