zdroj Pixabay

BEGÓNIE HLÍZNATÁ POTŘEBUJE OCHRANU

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Abychom se mohli těšit z našich krásných begonií i příští rok, je třeba abychom se o ně právě koncem léta či začátkem podzimu dobře postarali. I když právě v tomto období stále ještě bohatě kvetou a bez problémů vydrží až do prvních mrazíků.

Proč přezimovat begonii

Hlízovité begonie se u nás většinou pěstují v nádobách, zdobí naše balkony, verandy, terasy i další odpočinková místa v zahrádkách. Většina druhů pochází z tropických oblastí Asie, Afriky a Ameriky, což znamená, že potřebují vyšší teploty. Mnoho begonií roste a kvete celoročně, ale ty krásné hlízovité begonie (Begonia tuberhybrida) mají i klidové období. V té době musí být hlízy uloženy na chladném a suchém místě. Ať už pěstujeme begonie vzpřímeně rostoucí nebo převislé, po mrazech, které zničí jejich nadzemní část, je rozhodně nevyhazujeme.

Jak přezimovat begonii

Na to, jak přezimovat begónie existují dva základní návody.
První řešení: Dříve se prosazovalo, abychom rostliny přestaly zalévat už někdy v polovině září a nechali je zavadnout. Pak se mají begonie vyjmout ze zeminy a nechat oschnout. Suchým rostlinám vylámeme nadzemní části a uložíme je do sucha a chladu.
Druhý názor je neukončovat vegetační cyklus a růst našich barevných hlíznatých begonií tak násilným způsobem. Vlastně je tomu spíše naopak. Během celého měsíce září i počátkem října je stále zaléváme, a dokonce i přihnojujeme, aby načerpaly dostatek živin a aby také zvětšily své hlízy, které rostou nejvíce právě v tomto období.

Begónie můžeme tedy bez obav nechat venku třeba až do konce října a teprve potom je přestěhujeme domů. Dokonce nevadí, když truhlíky a mísy s begoniemi přejdou prvními mrazíky (maximálně však do mínus 2 stupňů), které mnohdy překvapí už v tomto období. Teprve potom je přestěhujeme domů. Rostlinám nožem odřízneme nadzemní části a necháme ještě pomalu zasychat, opatrně odstraňujeme jen suché výhony. Nakonec nám v květináči zůstanou jen samotné hlízy.

Co s hlízami

I s uskladněním hlíz se nám nabízí více možností a je na nás, pro kterou se rozhodneme.
Hlízy vyjmeme z půdy a očištěné pak uložíme v místnosti s teplotou maximálně do 15 °C. Nižší teploty (nesmí však klesnout pod 5 °C) jim zajistí lepší přezimování.
Můžeme je uskladnit například: do bedýnky s rašelinou nebo s pilinami, nebo je třeba jednotlivě zabalíme do novinového papíru, anebo samotné hlízy necháme v květináči a celé odložíme do chladu, kde si počkají na jaro – hlízy vybereme, vyčistíme a vysadíme.