zdroj Anna Frodesiak

LUFA – VYPĚSTUJEME SI PŘÍRODNÍ ŽÍNKU

In Bylinky, Poradna, Zelenina by walsla

Lufa je takový malý přírodní zázrak. A protože se poslední dobou vracíme ke klasickým přírodním hodnotám, „objevili jsme“ i válcovitou zeleninu, která se nápadně podobá naší staré známé cuketě. Kromě jedlé zeleniny ji používáme také jako rostlinnou žínku.

Egyptská lufa

Lufa (Luffa) je pozoruhodná jednoletá rostlina se širokým uplatněním podobající se u nás hojně pěstované cuketě či okurkám. Její mladé plody jsou jedlé a velmi chutné, ze zralých se pak získává vynikající přírodní mycí žínka. Lufa pochází z tropických zemí jihovýchodní Asie, odkud se dostala do Číny, Japonska, pěstuje se však i v Africe, Jižní Americe…
Má 8 druhů, ale zřejmě nejznámější je lufa válcovitá (Luffa aegyptiaca také Luffa cylindrica).
A egyptská lufa je skutečně považována za přírodní zázrak. Používala ji prý i krásná Kleopatra, která oceňovala její zdravotní i krášlící účinky.

Vypěstujeme si záračnou žínku

Pokud se rozhodneme lufu pěstovat, pak si musíme napřed pořídit semena. Dají se koupit v zahradnictví, nebo si je schováme z letošní úrody na příští rok. Z jednoho semene můžeme sklidit i 20 plodů. Vzhledem k tomu, že jsou její domovinou tropické oblasti, je to rostlina teplomilná, ale pěstovat ji můžeme i u nás. Nejvhodnější je pro ni určitě fóliovník nebo skleník, ale pěstovat ji můžeme i v nádobě na verandě či balkóně jižně orientovaném.
Půda by měla být hlinitá, dobře propustná a bohaté na živiny.
V teplejších oblastech ji na zahradě najdeme chráněné místo – ideální je stanoviště u teplé zdi orientované na jih. Sazeničky ze semínek si v teple předpěstujeme již v březnu. Trvá delší dobu než povyroste, ale brzy vše dožene. Ven je vysadíme až v druhé polovině května, po ledových mužích. Jsou velmi citlivé, dokonce i menší mrazík by jim ublížil, proto je musíme zpočátku chránit třeba bílou netkanou textilií.

Lufa miluje (stejně jako její ostatní příbuzné) slunce. Vyžaduje také dostatečnou zálivku (substrát by nikdy neměl vyschnout) a pravidelné přihnojování vyzrálým kompostem a kompletním hnojivem např. určeným pro plodovou zeleninu.
Protože je to popínavá liána, potřebuje při růstu oporu – použijeme třeba různé konstrukce (laťkové treláže, pletivo apod.).