zdroj Pixabay

UŽITEČNÉ LUFA

In Bylinky, Poradna, Zelenina by walsla

Pro své široké využití je lufa (tykev s plody válcovitého tvaru) hojně pěstovaná v Asii i Africe.  Lufa je vynikající zelenina, výtečná přírodní houba a své místo má i v léčitelství. Pokud sklidíme mladé plody této rostliny, dobře si na nich pochutnáme. Necháme-li ji dozrát, získáme skvělou masážní žínku, která bude pečovat o naši pokožku.

Využití lufy

  • Lufa je popínavá bylina patřící do čeledi tykvovitých. Její výhony jsou dlouhé až několik metrů a plody této podlouhlé žebrované tykve mohou dosáhnout délky až jeden metr. Pevné pletivo zralého plodu se po usušení používá jako masážní žínka, která čistí pokožku i ucpané mazové žlázy a odumřelé buňky.
  • Udržuje tak naši kůži svěží, hladkou a zdravou. Stimuluje krevní oběh a preventivně brání tvorbě nebezpečných bakterií. Prokrvuje tkáně i v okolí kloubů, a tím pomáhá při revmatismu, ulevuje namoženým svalům. Přírodní egyptská lufa si hravě poradí s problematickou pletí, je také proslulá svými účinky proti celulitidě.
  • Vlákna lufy bývají dále používána pro výrobu klobouků či rukavic a sandálů, vložek do bot, potních vložek i různých rohoží… Lufu – houbu můžeme použít například i v kuchyni na mytí nádobí. Neusazují se v ní částečky jídla, dobře se čistí, rychle vysychá. Když už se nám zdá příliš opotřebovaná, vyhodíme ji do kompostu, kde se rozloží jako bioodpad, a z celé lufy si odstřihneme nový kousek.
  • Uplatnění však najde lufa i u aranžérů a podrcená vlákna se mohou využít například i na odlehčení substrátu.
  • Mladá lufa je však také oblíbenou nízkokalorickou zeleninou hodící se pro diabetiky i pro redukční diety. Obsahuje také různé vitamíny a minerální látky.

Lufa v kuchyni

K jídlu se používají jen mladé šťavnaté plody, které jsou křehké a velmi příjemně voní. Sklízíme je už asi 10 až 20 dní po opylení. Zatímco plody na výrobu žínek sklízíme co nejpozději, naopak plody ke konzumaci sbíráme co nejdříve. Hodí se do salátů, můžeme je vařit, dusit i smažit, výborně chutnají s masem, lze ji zapékat, nebo z ní třeba uvařit lečo. Lufy můžeme stejně jako jejich příbuzné okurky, tykve či patisony nakládat do nejrůznějších nálevů.