zdroj Pikist

ŘÍJNOVÁ SKLIZEŇ A OCHRANA ROSTLIN

In Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Říjnové teploty pomalu klesají a zahrádkář doufá, že si snad příroda pro nás ještě uschovala i několik překvapení v podobě teplejších dní. Že se nám podaří na zahrádce dokončit všechny důležité činnosti. Loučíme se s většinou kvetoucích rostlin, společnost nám dělají pestrobarevné chryzantémy, ozdobné trávy, které budou zdobit zahradu i během zimy. Je pravý čas na sázení ovocných stromů, ochrany rostlin, a hlavně na sklizeň.

Sklízíme zeleninu

Nečekejme už na to, až dozrají poslední rajčata, okurky nebo papriky, naopak je čas urychlit sklizeň plodové zeleniny. Jsou to nejen rajčata, okurky, papriky, ale také lilky, tykve… Naopak nemusíme spěchat se sklizní zelí čínského či pekingského, ty totiž snesou i mírný mráz.
Nesklízíme, ale naopak stále zaléváme bulvový celer – ten totiž stále ještě přirůstá a zvládne dobře i teploty těsně nad nulou, takže s jeho sklizní počkáme až před nástupem silnějších mrazíků. Stejně tak i kadeřávek, kterému dokonce velmi svědčí, pokud projde mrazíky, takže ani s jeho sklizní nemusíme spěchat.

Říjen ve znamení sklizně ovoce

Říjen je v ovocné zahradě určitě nejvíc znám jako měsíc sklizně zimních odrůd jablek a hrušek. Kvalitní a nepoškozené plody (ostatní plody spotřebujeme co nejdříve) můžeme skladovat v bedýnkách či přepravkách (maximálně ve dvou vrstvách) v chladných a suchých podmínkách.
Jablka češeme opatrně zdola po vnější části nahoru dovnitř koruny, aby případně padající plody nepoškodily ty ostatní. Ukládáme do lísek stopkou dolů (stopky nikdy nevytrháváme, protože by pak uskladněná plody mohly napadnout různé choroby).
Sklízíme také ořechy, ale ty až tehdy, když začnou samy padat ze stromů. Sušíme je pak na suchém dobře větraném místě.

Rostliny je třeba chránit před zimou

Choulostivější rostliny musíme před zimou chránit. V obchodě si zakoupíme fólie, prodávají je v metráži nebo střižené v různých velikostech. Na zakrytí si připravíme si ochrannou fólii tzv. „protimrazovou“.
Používá se nejčastěji fólie béžová, která je pevnější než bílá a nemusíme ji tedy ani vrstvit.
Bílou fólii můžeme pokládat třeba na záhony s pozdními výsevy mrkve, nebo na záhony s mangoldem, pórkem apod. Lze ji dát i na ochranu kadeřávku či růžičkové kapusty, aby nám je neokusovala zvěř.
Černou fólii bychom neměli použít na ochranu stálezelených dřevin, ale naopak je vhodná na zakrytí půdy nebo přikrytí záhonů, které chrání před prorůstáním plevelů. Můžeme s ní také zakrýt půdu, kterou plánujeme obdělávat hned na jaře.
Nikdy nepoužíváme fólie neprodyšné, protože naopak škodí – pod nimi totiž dochází k rozvoji plísňových chorob a hnilob.