autor MPE

BOBKOVIŠEŇ ZDOBÍ ZAHRADU CELÝ ROK

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Odolný, mrazuvzdorný keř, který se hodí do živých plotů, krásně se vyjímá jako zajímavá solitéra. Pěstovat jej můžeme v předzahrádce, na venkově i ve městě, v malých i velkých zahradách a parcích. Vždycky nás tento krásná stálezelená dřevina potěší.

Bobkovišeň nebo vavřínovec

Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus) – správně česky bychom jí měli říkat vavřínovec, ale můžeme se setkat i s názvy střemcha vavřínová anebo také s. bobková či višeň bobková… Jedná se o stálezelený a mrazuvzdorný keř či strom rozšířený ve Středomoří, v okolí Černého moře, ale i v jihozápadní Asii, od Turecka až po Kavkaz a sever Íránu.
U nás dorůstá do výšky od 2 až do 4 m (ve své domovině až do 15 m). Krásné tmavě zelené lesklé listy jsou kožovité, pokud je rozmělníme mezi prsty, můžeme ucítit vůni drcených mandlí. Na jaře se objevují poupata, ale otevírají se až v začátku léta. Krémově bílé okvětní lístky s mnoha nažloutlými tyčinkami jsou uspořádané do vztyčených hroznů. Plodem je pak malá třešnička (velká cca 1 až 2 cm), která začátkem podzimu černá.

Bobkovišeň zdobí zahradu i v zimě

Bobkovišeň se stane výraznou okrasu naší zahrádky nejen během roku, ale poskytne nám nádherný pohled i v zimě. Bývá trochu ojíněná nebo něžně ozdobená sněhovým popraškem. Mezi její přednosti patří hlavně její nenáročnost na pěstování, odolnost a  krása velkých sytě zelených lesklých listů a bílých květů během jara. Můžeme ji pěstovat i ve větší nádobě, kterou pak umístíme na terase, na verandě či v zahradě.

Nároky na pěstování

Stanoviště: Také na světlo je bobkovišeň nenáročná – dobře nám poroste na slunci, dobře zvládá i polostín. Radost jí uděláme, pokud vybereme chráněnější polohu.
Zemina: Vyhovuje jí vzdušná, lehčí, propustná půda se střední vlhkostí, pH mírně kyselé až zásadité. Měla by být běžně zásobená živinami.
Přezimování: Rostlina je plně mrazuvzdorná, vydrží až do mínus 25 C°.
Kvetení: Tento okrasný keř kvete na jaře – během května.

Odolná i jedovatá

U nás se bobkovišeň pěstuje hojně. Je známá hustotou listů i rychlým růstem. Je to dřevina velmi odolná, ideální pro živé ploty, ale i na zakrytí nevzhledných zákoutí a nevábných zídek, dovede vytvořit tiché soukromí, potěší nás i jako solitéra. V každém případě láká hmyzí opylovače i ptactvo. Pokud se rozhodneme ji pěstovat, najdeme poměrně širokou nabídku kultivarů.

Důležitá je i informace, že se jedná o keř jedovatý (má jedovaté plody), proto pečlivě promýšlíme, kam jej zasadit. Nehodí se na pozemky, kde pobývají malé děti (například u dětských hřišť, škol a školek).