zdroj Pikist

KURKUMA – ZÁZRAČNÉ KOŘENÍ

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Zajímavá exotická rostlina, jejíž kořen má úžasnou chuť a krásnou barvu, se používá hlavně v asijské kuchyni. Kurkumu si však můžeme pěstovat i doma jako krásnou pokojovou květinu. Její světle fialové květy svým tvarem připomínají květ lotusu nebo ocúnu.

Kurkuma z kurkumovníku

Kurkuma neboli indický šafrán je koření získávané z oddenku kurkumovníku (Curcuma). Jde o velice zajímavou bylinu pocházející jako mnoho dalších druhů koření z jihovýchodní Asie. Možná si však neuvědomujeme, že se tato rostlina pěstuje pro svou něžnou krásu jako květina pokojová.
Může dorůstat do výšky až 100 cm. Na dlouhých stonkách svěže zelené oválné listy, mezi nimiž svítí nádherné světle fialové či růžové květy. Ty svým tvarem připomínají lotosový nebo ocúnový květ. První kvítky se mnohdy objevují už v červenci, kvete až do října. Na podzim pak ztrácí i listy. Jestliže se o květinu dobře staráme a věnujeme jí potřebnou péči, bude nám dělat radost po několik let.

Pěstování kurkumy i doma

K pěstování jsou vhodné dvě známé  odrůdy této rostliny a to: C. alismatifolia a C. australasica.
K pěstování potřebujeme vhodný kořenoddenek, zasadíme jej do širší nádoby do hloubky minimálně 5 cm. První klíčky se objeví až po 30 až 45 dnech. Jestliže máme k dispozici oddenek i s klíčky, zasadíme jej tak, aby rostly směrem vzhůru.
Kurkumovník je velmi citlivý na mráz, proto musíme věnovat pozornost teplotě, v níž tuto tropickou rostlinu pěstujeme, potřebuje minimální teplotu 18 °C, a a aby nám rostlina doma kvetla, je třeba zvýšit teplotu na 25 až 30 °C.  Světlo je vhodné přímé sluneční záření, případně mírný stín.
Zemina by měla být písčitá, jílovitá s dobrou drenáží, protože půda nesmí být přemokřená, jinak by nám začal kořen hnít. Důležitá je také pravidelná zálivka (v zimě menší, v létě častější). Jednou měsíčně přidáváme tekuté hnojivo. Vděčná nám bude za vzdušnou vlhkost.

Oddenky můžeme začít sbírat po 8 až 10 měsících, když zasychají listy. Můžeme si vybrat jen několik kořenových kousků a zbytek rostliny ponechat. Období klidu začíná po opadu listu a zatažení oddenků, zhruba v listopadu. Umístíme ji na chladné (okolo 7 °C), ale světlé stanoviště a zaléváme jen velmi mírně, aby oddenek nevyschl.
Koncem března až začátkem dubna můžeme zasadit do nového substrátu. Rozmnožujeme dělením kořenů.
Světlo je vhodné přímé sluneční záření, případně mírný stín.
Kurkumovník potřebuje dobrou drenáž, odvodnění je důležité, půda nesmí být přemokřená, jinak by nám začal kořen hnít.
Stejně důležitá je také pravidelná zálivka (v zimě menší, v létě častější). Jednou měsíčně přidáváme tekuté hnojivo.
Oddenky začneme sbírat po 8 až 10 měsících, když zasychají listy. Můžeme vybrat jen několik kořenových kousků a zbytek rostliny ponechat.

Kurkuma jako součást asijské kuchyně

Kořen – oddenek kurkumy je nepostradatelnou součástí asijské kuchyně, koření ze sušeného a umletého oddenku kurkumovníku se užívá samostatně i v nejrůznějších kořenících směsích (zejména ve známém kari). Tento zajímavý sytě žlutý prášek, jehož aktivní složka kurkumin má chuť mírně nahořklou, pepřovitou, trochu podobnou hořčici, se hojně užívá v thajské, indické, pákistánské a perské kuchyni.
Z kurkumy se také vyrábí škrobová moučka na zahušťování polévek. Zvyšuje trvanlivost potravin a používá se i jako barvivo do polévek, rýže, těstovin pro dosažení žluté barvy.