LISTOPADOVÁ PORADNA

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Svá přání a představy, která se týkají vzhledu záhonů, živých plotů i nejrůznějších zákoutí zahrádky, ale také rostlin, které bychom chtěli pěstovat, musíme vždy přizpůsobit naší zahrádce. Její poloze, rozložení, orientaci i třeba tvaru pozemku. A začít můžeme hned teď v listopadu.

Atraktivní listy na stromech a keřích

Opravdovou přírodní dekoraci nám právě na podzim udělají dřeviny s atraktivními listy ve všech možných odstínech a některé i se zajímavými barevnými plody. Nepřehlédnutelné jsou ozdobně tvarované zlatožluté listy jinanu (Gingo biloba), který se vyskytuje v mnoha kultivarech nižšího i vyššího vzrůstu. Pěkné jsou i listy okrasných třešní (Prunus serrulata) nebo okrasných švestek (Prunus sarentii). Stejně tak naše oči potěší třeba japonský javor (Acer japonicum), parocie (Parrott persica), ambrovník (Liquidambar styraciflua)…

Aby se dřeviny předvedly v plné kráse, potřebují dostatečný prostor. Na to nesmíme zapomenout už při výsadbě. Vysazujeme vždy s kořenovým balem do připravené jámy, mladým stromkům přidáme hned oporu a po výsadbě dobře zaléváme, dokud nepřijdou první větší mrazy.

Na co ještě bychom v listopadu neměli zapomenout

Protože mrazy mohou přijít i v listopadu, zajistíme rostlinám potřebnou ochranu.
Exotické rostliny v nádobách přeneseme na zimoviště.
Dokud půda nezamrzne, stále ještě můžeme vysazovat cibule tulipánů – do záhonů i do nádob. Ještě teď v začátku měsíce se mohou vysazovat růže. Vysazujeme opadavé listnáče i nové ovocné stromy a keře, nebo také zakládáme živé ploty…

Na zimu také připravíme růže. Zastřihneme je, prokypříme půdu okolo, nakopčíme a zakryjeme chvojím. Obzvlášť potřebují naši péči před příchodem zimy růže stromkové.
Také zeleninová a ovocná část zahrady nás ještě potřebují.
Uklidíme zeleninové záhony, nakypříme volná místa.
Ovocné stromy přihnojíme humusem.

A ještě radu na konec

Naposledy před příchodem zimy důkladně zalijeme stálezelené dřeviny (především ty nově vysázené), ale i jehličnany a samozřejmě rododendrony. K nim nahrneme kůru nebo listí. Zalijeme i dřeviny a stálezelené listnáče, které jsme si vysadili do nádob na terasách a balkonech.