zdroj Pikist

LISTÍ A LISTOPAD NA ZAHRÁDKÁCH

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

S příchodem listopadu vstupuje do našich zahrad chlad, mlha, pochmurnost a nostalgie. Přesto však to neznamená, že ztratí na své přitažlivosti. Tu nám zajistí nejrůznější druhy stálezelených dřevin, přidají se listnáče se svými atraktivními plody a pomalu opadávajícími barevnými listy. A krásu podzimu doplňují ještě některé dosud kvetoucí rostliny – chryzantémy, astry či barevné vřesy…

Ukládáme pelargonie

Pokud chceme mít příští rok stejně krásné muškáty, dáme je před příchodem mrazů přezimovat do světlé chladnější místnosti (teplota okolo 5 °C). Ty velkokvěté mohou přezimovat i na oknech v chladnějším pokoji. Přes zimu je zaléváme jen velmi mírně. Ale zato pravidelně odstraňujeme jejich žloutnoucí listy, které by se mohly stát zdrojem nákazy. Kdo má tmavý a vlhčí sklep, uloží si pelargonie tam. Postupně jim opadají všechny listy, ale v předjaří opět začnou růst. Občas je i tady jemně zalijeme.
Někdo preferuje množit muškáty před koncem léta řízkováním – a ty pak nechává přezimovat v chladné světlé místnosti.
Uchovávat přes zimu se nevyplatí převislé muškáty, ty pak totiž příští rok kvetou jen velmi málo.

K listopadu patří i astry

Zahradní centra jsou dnes dobře zásobena velkým množství druhů a kultivarů tichých barevných aster, které nám na zahrádkách dělají radost svými nádhernými květy, vynikají před pozadím ze stálezelených rostlin. Po odkvětu je nestříháme, necháme je ještě chvilku na záhoně, dokud jejich nadzemní část nevyschne. S bílými chomáčky odkvetlých květů pak zajímavě kontrastují hnědé stonky s listy.
A právě v tomto období si můžeme astry rozmnožit dělením trsů.

Listy kam se podíváš

Ne nadarmo pojmenovali naši předkové měsíc listopad tak příznačně. Listí se snáší pomalu k zemi, vítr je roznáší dál a vytváří pestrobarevný proměnlivý koberec. Pro nás je důležité listy pravidelně odstraňovat především z trávníků, z jezírka a také ze skalky, kde se uchytí.
Naopak je necháváme na záhonech s trvalkami, soustředíme je mezi okrasné keře i k živým plotům. Vítr by nám mohl tento přirozený kryt odfouknout, proto jej zajistíme tenkou vrstvou prosátého kompostu. Tím zajistíme rostlinám jednak přirozenou ochranu před mrazem a jednak nám časem vznikne kvalitní humus, který bude rostliny vyživovat.
Je také možné shrabané listí ukládat na jednom místě a vytvořit si hodnotnou listovku.
(Listovka je zemina používaná v zahradnictví, vzniká rozkladem listí listnatých stromů na hromadě.)