zdroj Pikist

DŘIŠŤÁL A JEHO LÉČIVÉ ÚČINKY

In Bylinky, Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

Plody dřišťálu jsou dekorativní, kulaté nebo podlouhlé bobule, s červeným nebo tmavě modrým zbarvením. Tvoří se během zimy až do jara a přinášejí pestrou barvu do našich zimních zahrad. Plody také většinou slouží jako potrava pro zvířata. Drobné červené bobule dřišťálu obecného jsou přitom velice prospěšné pro lidské zdraví. Možná nám tento zajímavý keř právě roste na zahrádce, rychle jeho plody obereme…

Dřišťál a jeho obsahové látky

Dřišťál používali jako léčivou rostlinu již staří Řekové. Šťávu z jeho plodů doporučoval v 16. století i legendární alchymista, astrolog a lékař Paracelsus, který učinil několik důležitých objevů a předznamenal vznik novodobého lékařství. Bobule dřišťálu jsou také důležitou součástí perské kuchyně.
Zdravé obsahové látky najdeme jak v bobulích, tak i v kůře kořenů. Plody jsou bohatým zdrojem vitamínů C a K, ale obsahují i alkaloidy, třísloviny, pryskyřice, silice, cukr, škrob, flavonové sloučeniny, kyseliny… a také alkaloid zv. berberin. Kůra kořenů obsahuje pryskyřice, škrob, pektin, třísloviny, flavonoidy.

Alkaloid berberin

Podle některých výzkumů vykazuje alkaloid berberin (asi odtud pochází latinský název dřišťálu obecného Berberis vulgaris) silný účinek na celou řadu mikroorganismů (stafylokoky, streptokoky), které jsou původcem průjmového onemocnění, infekce močových cest a další.
Působí i proti plísním a parazitům. Přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému, upravuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje správnou činnost jater (účinkuje proti jaterním toxinům včetně alkoholu). Udržuje hladinu glukózy v krvi. Je účinný v léčbě revmatu.

Dřišťál jako léčivka

V lidovém léčitelství je pro své účinky často jako léčivá rostlina používán. Aby ne, vždyť:
Je výrazným antioxidantem – podporuje imunitu a pomáhá čistit organismus. Podporuje peristaltiku střev, a přispívá tak k normálnímu trávení

Tinktura z kůry kořene

Tinkturu či lihový extrakt si můžeme sami připravit, anebo ji koupíme v lékárně. A stojí to za to, protože: Snižuje krevní tlak, působí žlučopudně, uklidňuje žlučníkové záněty a různé další jaterní poruchy. Pozor na dávkování: 3 krát denně 20 kapek do vody či čaje. Je však zcela nevhodná pro děti a ženy těhotné či kojící. Nesmí se užívat při chorobách ledvin a maximální doba užívání je 30 dnů.

Využití dřišťálu v kuchyni

Dřišťál používají hlavně v íránské kuchyni, kde jej pěstují ve všech zahrádkách. Například jako příloha k masu grilovanému i pečenému, přidává se do rýže, do ovocných koktejlů nebo se jím ozdobí salát.
Dá se jíst i samostatně. Sušené plody dřišťálu připomínají brusinky, jejich chuť je osvěžující, trpko kyselá. Ale protože je dřišťál i silným regulátorem tlaku, nesmíme to s jeho konzumací přehánět – postačí 2 lžičky denně.