zdroj Pixabay

DŘIŠŤÁL JE KEŘ VHODNÝ PRO ŽIVÝ PLOT

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Dřišťál je dokonalý keř určen pro každého pěstitele. Na zahrádce obdivujeme syté barvy jeho listů i dekorativní plody. Existuje až 500 druhů této zajímavé dřeviny – některé z nich jsou opadavé, jiné stálezelené, ale všechny krásné a mimořádně vhodné pro živý plot.

Dřišťál patří mezi okrasné keře

Dřišťál (Berberis) je rod zahrnující téměř pět set druhů opadavých nebo stálezelených keřů. Dosahují výšky od 1 až do 5 metrů, na dlouhých výhoncích rostou tříostné trny a jednoduché listy (celokrajné nebo s okrajem ostnitým). Jejich domovem jsou mírné a subtropické oblasti, roste v Evropě i v Africe, v Asii i v Americe.
Některé druhy dřišťálu patří mezi oblíbené zahradní keře – pěstují se pro okrasné listy, květy i barevné bobule, jsou atraktivní hlavně v zimním období.

Opadavé i stálezelené

Opadavé druhy jako například Berberis thunbergii a Berberis vulgaris mají nádherné podzimní zbarvení. Stálezelené jako je třeba Berberis candidula či Berberis verruculosa jsou dekorativní díky listům se zářivě bílou barvou na spodní straně. Žluté nebo oranžové květy vyrůstají jednotlivě nebo v hroznech. Plody jsou malé kulaté či podlouhlé bobule s voskovitým povrchem v barvě červené s růžovou nebo tmavě modré s fialovou.

Jednoduché pěstování

Dřišťál není náročný na pěstování, připravíme mu co nejpříjemnější podmínky.
Umístění – na místo není vybíravý, nevadí mu dokonce ani silné větry či znečištěné ovzduší. Volba stanoviště závisí na druh odrůdy. Je důležité, aby olistění i plody na zvoleném místě dobře vynikly. Opadavým vyhovuje polostín i slunné stanoviště. Odrůdy poloopadavé a stálezelené raději dáváme do polostínu.
Půda – Berberis snáší jakoukoliv půdu (dokonce i jílovitou), měla by být přimeřeně propustná.
Přezimování – tyto okrasné keře jsou vesměs mrazuvzdorné.

Nejznámější druhy dřišťálů

Dřišťál obecný (Berberis vulgaris) je opadavý až 3 metry vysoký trnitý keř s hladkou bělavě zelenou kůrou a zlatožlutými intenzivně vonícími květy. Jeho plody jsou podlouhlé karmínově červené lesklé bobule kyselé chuti. Využívá se do skupin a živých plotů.
U nás se těší značné oblibě dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii). Je to hustý opadavý keř pocházející z Japonska, ale pěstuje se na celém světě. Má ostnaté výhonky, purpurové listy a drobné žluté zvonkovité květy. Daří se mu na světle i v polostínu, v propustné humózní půdě, je plně mrazuvzdorný. Můžeme ho množit jednoduše řízky. Vysazuje se do živých plotů, skupin i do protihlukových stěn nebo jako půdní kryty. Je vhodný i pro tvarování. Pravidelným jarním řezem se zároveň podporuje hustota výhonů a vitalita rostliny.