zdroj Pixabay

PROSINCOVÁ ZAHRADA

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

 Zatímco my se připravujeme především na vánoční svátky a konec roku a zdobíme své domovy adventními věnci či různými světýlky, prosincová zahrada už usíná. Odpočívá, aby nás na jaře opět přivítala novým vegetačním obdobím. A jaro se pak možná zeptá, co jsme dělali v zimě… Proto je nejvyšší čas, abychom si letošní rok zhodnotili a začali plánovat ten příští. Vždyť rostliny, trávník, záhony – to všechno potřebují naši péči, i když celá příroda zdánlivě spí.

Okrasná zahrada v prosinci

Stálezelené dřeviny, hlavně keře a také růže potřebují kryt – zkontrolujeme, mají-li dostatečnou ochranu, případně je ještě přihrneme listím. Popínavým růžím zkontrolujeme vyvázání a jejich příliš dlouhé výhony, které jsme přehlédli, trošku zkrátíme.
Pokud již napadlo hodně sněhu, raději ho z dřevin setřásáme, protože by pod mokrou a těžkou bílou nadílkou hrozilo nebezpečí polámání větví či kmenů. Hlavně hlídáme jehličnany a křehké keře. Za kryt z listí nám v mrazivém prosinci bez sněhu budou vděčné cibuloviny, ale i nově vysázené dvouletky či některé trvalky.
Skalku a hlavně choulostivé skalničky přikryjeme chvojím.
Začátkem prosince můžeme rychlit hyacinty a narcisy.
I v bezmrazém suchém období musíme myslet na dostatečnou zálivku. Vodu potřebují hlavně stálezelené keře – takové rododendrony a azalky by pak na jaře nemusely vůbec vykvést.

Ovocná zahrada

Zvěř (především zajíci a králíci) v době nedostatku jiné potravy rádi okusují kůru stromů na zahrádkách, je tedy třeba pravidelně je kontrolovat.
Kontrolujeme také kůly a úvazy u ovocných stromů a keřů.
Holomrazy ohrožují i jahodníky či mladší keře borůvek – raději jim dopřejeme kryt z chvojí.

Pokud ještě nemrzne a naopak

Není-li půda ještě promrzlá, můžeme si připravit jámy pro jarní výsadbu – na jaře budeme mít méně práce… a navíc to naše budoucí rostliny ocení.
Než přijdou mrazy, můžeme si nařezat rouby (třešně, višně, meruňky). Nařezané rouby uložíme do vlhkého písku ve sklepě, nebo venku na záhoně, kde je však musíme chránit před sluncem.
Když napadá sníh, je velmi výhodné přihazovat jej k dřevinám – ke keřům bobulovin, k broskvoním, které jsou pak lépe chráněny a jejich kořeny nejsou mrazem ohrožovány.