zdroj Pixabay

JEDLÉ KAŠTANY – POCHOUTKA I ZDRAVÍ

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna by walsla

Horké kaštany jsou lákavou hřejivou pochoutkou hlavně v zimních měsících, kdy jsou nabízené přímo na ulicích větších měst. Jsou to plody kaštanovníku, mohutného vysokého stromu s širokou korunou a také mnohasetletou tradicí. Stromu, který můžeme zkusit pěstovat i u nás.

Rozložitý jedlý kaštanovník

Kaštanovník setý (Castanea sativa Mill.) také se mu říká k. jedlý, je opadavý listnatý strom, který patří do čeledi bukovitých. Dožívá se vysokého věku – více než 500 a vzápadní Asii dokonce až 1000 let.
(Bukovité jsou opadavé dřeviny rostoucí především v severním mírném pásu, kde tvoří podstatnou složku lesní vegetace. Jejich využití je velmi široké, hojně ceněné je pevné dřevo, mnohé jsou používány jako okrasné dřeviny, jiné z nich mají jedlá semena. U nás rostou nejčastěji buk lesní, dub letní i zimní.)

Jedlá semena kaštanovníku

Kaštanovník kvete většinou kvete na přelomu jara a léta, později se objevují pichlavé obaly, v nichž se po dvou až třech ukrývají lesklé tmavě hnědé plody – nažky. Dozrávají v září, říká se jim kaštany nebo také maróny, jsou jedlé, lépe chutnají až potepelné úpravě.

Specifickou nasládlou chuť kaštanů si oblíbili především gurmáni ve Francii, na Korsice z nich vyrábějí pivo a víno, ale k jejich milovníkům patří i Američané, v Asii je používají jako náhražku za chybějící brambory. Jedlé kaštany se používají například do sladkých krémů, do bábovek, pudinků, mafin… Výborně se také hodí k těstovinám i rýži, do podzimních salátů, ale také ke zvěřině, do nádivek, známé jsou i kaštanové polévky nebo pyré… a kdo by neznal proslulý lyonský nugát „marron glacé“.

Kaštany (maróny) si můžeme koupit už uvařené a vyloupané. Pokud si je koupíme syrové, neoloupané, před vařením nebo pečením je na vypouklé straně musíme naříznout, jinak by se nám při tepelné úpravě rozlétly. Loupeme je ještě horké, protože vychladlé se špatně loupou.
Jak je péct, najdeme například na:pečení kaštanů
Pokud bychom hledali na internetu obchod s kaštany, tak například: https://www.jedle-kastany.cz/

Nejen pro chuť, ale i pro zdraví

Kaštany obsahují hodně škrobu, cukru a bílkovin, mají vyšší energetickou hodnotu než brambory. Navíc tu najdeme velké množství minerálních látek (vápník, fosfor, draslík, síra, magnezium, železo), vitamíny A, B, C…

  • Preventivně nás chrání před kardiovaskulárním, respiračním, jaterním onemocněním.
  • Zlepšují prokrvení orgánů.
  • Pomáhají při jaterních potížích, čistí játra.
  • Snižují hladinu cholesterolu a cukru v krvi – jsou vhodné pro diabetiky.
  • Upravují střevní peristaltiku – působí proti průjmově.
  • Mají uklidňující účinky – pomáhají při psychických poruchách, skleslosti, únavě i stavech úzkosti.
  • Zlepšují kvalitu pokožky a vlasů.
  • Rozdrcený prášek z kaštanů se používá na bělení zubů, a na problémy s dásněmi.