zdroj Pixabay

LEDNOVÝ ČAS NA ZIMNÍ ZAHRADĚ

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Zimní zahrada má své neopakovatelné kouzlo, měla by v nás vždy zanechat dojem, že je krásná, i když se na ni podíváme třeba jen od vchodu či z okna teplého pokoje. Proto je důležité, aby všechno zajímavé a hezké bylo vidět právě odtud. Promyšleně sestavená výsadba udělá zázraky i z těch docela „obyčejných“ rostlin a pak zjistíme, že se potěšíme pohledem například na kalinu, čemeřici, svídu…

Zimní zahrada a leden

V lednu jsou největší ozdobou naší zahrádky dřeviny: především stálezelené listnáče a jehličnaté stromy a keře, které zpestřují okolí domu svými rozmanitými tvary. Ale radost nám udělá i pohled na kvetoucí čemeřici, bílou svídu či kalinu bodnantskou.

Milé a vkusné zimní dekorace

Zima většinou nebývá v našich krajích nijak zářivě bílá, je spíš posmutněle šedivá. Ale my si zahradu můžeme zkrášlit zajímavými zahradními dekoracemi. Ty by měly být větší a výraznější, aby byly dobře vidět. Mohou to být například lucerny v nejrůznějším provedení, které zahradu oživí tvarem i tichým světlem.

V lednu se staráme o stromy

V lednu nastal vhodný čas k řezání roubů pro jarní roubování. Ty by měly až do jara zůstat živé, neměly by zaschnout a narašit. Je-li vhodné počasí, odstraníme větve suché, poškozené a ty, které nevhodně rostou. Stromy se tak ozdraví a do koruny bude pronikat více světla.
Máme-li zahrádku poblíž lesa a její oplocení není zcela bezpečné, je vhodné ovinout kolem stromu pletivo proti okusu divoké zvěře.

Mrazové trhliny

Před mrazy je dobré chránit kmeny netkanou textilií, díky tomu na nich nevzniknu tzv. mrazové pukliny či trhliny. Pro ovocné stromy jsou nebezpečným poškozením, k němuž dochází náhlým výrazným poklesem teplot. Stává se to většinou v době mezi dnem a nocí. Obvykle při tom praskne nejen kůra, ale i lýko pod ní. Nejvíce bývají poškozené stromy rostoucí na jižních svazích, kde se jejich kmeny na sluníčku během dne hodně prohřejí.
Kromě netkané textilie chráníme stromy například bílým nátěrem nebo kartonem, ten se však musí na jaře sundat, aby se v něm neusídlili škůdci.