zdroj Pixabay

LEDEN A ZIMNÍ KLID V ZAHRADĚ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Leden je symbolem zimy a zimního klidu, který teď vládne celé přírodě, tedy i naší zahrádce… Rostliny i stromy odpočívají. Zahrádkáři využívají zimu k pracím, které jaksi během sezony nestihli, možná je museli i několikrát odložit. Tento měsíc využívají k úklidu a drobným opravám či úpravám. Mohou třeba ještě vylepšit nářadí, prohlédnout pěstební nádoby a  vyhodit ty nepotřebné, nebo sepsat seznam, co je třeba nakoupit…

Zimní jezírko a rybičky

Jezírko by nemělo přes zimu zamrznout, obzvlášť chováme-li v něm okrasné rybky, kterým by chyběl kyslík. Aby led nevytvořil neprůdušnou vrstvu, položíme před příchodem mrazů na hladinu nejrůznější plováky, nemusí být nijak technicky náročné, postačí obyčejná zpola naplněná PET láhev, dřevěné tyče, hole či klacky zapíchnuté do dna. Pokud už se na hladině objevila silná ledová vrstva, pomalu na ni naléváme horkou vodu.

Zima a sníh…sníh…sníh?

Ve městech není sníh příliš vítaným, zatímco pro zahradu je tato zimní nadílka pravým požehnáním. Čeho se však zahradník obává, jsou holomrazy, kdy nízké teploty mohou rostliny snadno poškodit – a přitom by je i malá vrstva sněhu zachránila, aby zimu bez potíží přečkaly.
Naopak příliš těžká vrstva sněhu na větvích se může stát noční můrou zahradníků. Tam totiž hrozí polámání hlavně u dekorativních jehličnanů. Pak je důležité sníh pravidelně oklepávat, nebo ještě lépe: před příchodem zimy svázat celou korunu.
Možná se některý zahrádkář začátečník myslí, že by byla lepší „bezmrazá“ zima – neměli bychom ale zapomenout, že po takové zimě se vyskytuje daleko více škůdců – hlavně slimáků apod.
Je-li nutné odklidit sníh z příjezdové cesty či chodníků na zahradě, děláme to mechanicky – nikdy je nesolíme, protože bychom ublížili okolním rostlinám. Sníh, který odklízíme, házíme pod stromy, nebo také na záhony trvalek či zeleniny. Budou nám za to vděčné; sněhovou vláhu využijí hlavně ovocné stromy.

Popel ze dřeva patří na zahradu

Popel z čistých (nelakovaných či jinak chemiky neupravených) dřevěných polen je pro naši zahradu významnou živinou, obsahuje totiž velké množství vápníku a draslíku. Posypeme jím pozemek a přebývající popel ukládáme, abychom jím mohli v průběhu jara prohazovat kompost.
Pozor – na zahrádku nikdy nepatří popel z briket nebo uhlí (ani jejich malá příměs), protože obsahují těžké kovy.