zdroj Pixabay

NĚŽNÁ A ZAJÍMAVÁ ČERNUCHA

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Nenápadná, ale krásná rostlinka s bledě modrou barvou, která k nám přišla z daleké Asie, se jmenuje černucha. U nás se v zahrádkách často pěstuje jako okrasná letnička. Používá se v kuchyni jako koření –  černá semínka černuchy mají totiž velmi zajímavou chuť, ale známé jsou také její léčivé účinky.

Černucha je rostlinka stará a zajímavá

Černucha setá (Nigella sativa) – také se jí říká egyptský či černý kmín anebo jen černuška – je krásná jednoletá rostlina, většinou dorůstá do výšky jen kolem dvaceti až třiceti centimetrů. Pochází pravděpodobně z Indie, z jižní a jihozápadní Asie, odkud se postupně rozšířila i na Balkán a celou oblast Středomoří. Divoce roste na pětadvacet odlišných druhů této rostliny. Nejvíce podobná černuše seté je č. damašská (Nigella damascena).

Jak ji poznáme

Typické jsou její čárkovitě členěné listy a bělavé čaž bledě modravé květy se spoustou tyčinek, které vyrůstají na jednotlivých výhoncích. Hlavně díky jim ji často vidíme na našich zahrádkách. Květy mají tvar hvězdice a vyrůstají na koncích výhonků jednotlivých stonků. Plodem černuchy seté je tmavě hnědá tobolka s nafouklým měchýřkem, uvnitř se skrývají drobná chuťově velmi zajímavá černá semínka, podle nichž také dostala rostlinka své jméno (nigelus = černý).

Pusťme si ji na zahrádku

U nás se pěstuje jako okrasná letnička, která osvěžuje záhonky trvalek i letniček na květinovém záhonku. Můžeme ji však pěstovat i v květináči.
Černuchu vyséváme od dubna do května do dobře propustné, výživné jílovito hlinité půdy, která je bohatá na vápník. Semena si udrží klíčivost až 3 roky, jsou mrazuvzdorná a vyklíčí už během 2 až 3 týdnů. Před zasetím je můžeme předem namočit do vody (postačí asi 8 hodin).
Vybereme pro ni teplé slunné stanoviště, ale zvládne dobře i polostín. Aby nám dobře rostla, musíme jí poskytnout pravidelnou zálivku a hnojení a také je třeba ji zbavovat plevele.
Kvete už během června a července, plody dozrávají v červenci – tobolky bychom měli odříznout dřív, než dozrají, protože by černá semínka, jichž je v tobolkách velké množství, vypadala bez kontroly ven na záhon (černucha se pak rozmnožuje samovýsevem). Rostlinu sklidíme a sušíme ji zavěšenou nažkou dolu. Po usušení černá zrnka vydrolíme a pak je skladujeme v suchu ta temnu.

Černucha v kuchyni

Černucha setá se hojně používá v gastronomii. Sušená zrnka z mladé rostliny mají černou barvu a zemitou, pepřově oříškovou chuť. Jako koření jsou vhodná do čalamád či čerstvých salátů, do slaných závinů a do pečiva, do luštěninových pokrmů i pro dochucení různých dipů.