zdroj Pikist

BŘEZNOVÉ PRÁCE PODLE POČASÍ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Co všechno právě v březnu stihnout na zahrádce udělat. Závisí samozřejmě na počasí, co nám dovolí dělat venku. Někdy je krásně, předjaří začíná s barvami, jindy je venku chladno, mlha a zima. Přesto si musíme najít vhodný čas, aby nás potom jaro nezaskočilo. Všude nás teď čeká spousta práce.

Začínáme s hnojením

Aby vůbec zahrádka fungovala, bez hnojení to určitě nepůjde. Rostliny potřebují ke svému růstu živiny dodávané ve formě hnojiva a na zahrádkářovi je, aby rozhodl, jaký typ hnojiva zvolí. Ovlivní nás jistě jeho dostupnost a cena, ale také typ výsadby, na který jej plánujeme použít. A nějaké hnojivo si můžeme vyrobit i sami.

Hnojení dopřejeme ovocným stromům – buď použijeme dobře uleželý hnůj nebo kompost, který zapravíme lehce pod povrch půdy v obvodě koruny stromu. Je-li půda těžká, postačí hnojení jednou za 2 až 3 roky, ovšem na lehkých půdách je důležité každoroční.

A zase je plevel

Zase začínají starosti s plevelem, musíme se ho zbavovat hned od začátku. Pak si s ním docela jistě ušetříme práci během vegetačního období. Záhony můžeme pokrýt mulčovací fólií, která jednak udrží teplo a vlhko, a jednak prospívá půdním mikroorganismům. Slámu můžete použít pro zeleninové výhony.

Jak je na tom trávník

  • Když sníh z trávníku zmizí, vyčešeme odumřelá stébla trávy.
  • Hnojení se týká také trávníku (praktická jsou granulovaná hnojiva) – potřebné živiny mu dodají krásnou zelenou barvu a chrání ho i proti poškození. Hnojit bychom měli před deštěm, případně pak pohnojenou plochu zalijeme.
  • Trávník nám bude vděčný za provzdušnění – postačí k tomu vertikutační hrábě nebo vidle, které zapíchneme do země a opatrně s nimi zakýváme.
  • Jestliže je koncem března tráva vyšší než 8 cm, můžeme ji poprvé posekat.
  • Pokud se chystáme na založení trávníku, pak je nyní ten správný čas s jeho výsevem.

Březnové tipy pro kutily

Začneme se shromažďováním dešťové vody, která je nejvhodnější a nejkvalitnější pro zalévání všech rostlin. Využijeme k tomu vhodné nádoby a nádrže.
Možná bychom ještě na zahradě stačili umístit ptačí budky, jejich otvor má směřovat na východ nebo na jihovýchod. Chráníme je také před nenechavými malými šelmami.
Jarní čas je také ideální na zvelebování chodníčků a cest, úpravu a namalování zídek, přípravu truhlíků a dalších nádob.