zdroj Pixabay

KALENDÁŘ ZAHRÁDKY BĚHEM ROKU I.

In Bylinky, Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Kdy co na zahrádce dělat, kdy sázet cibuloviny, kdy třeba založit nový trávník anebo kdy jej poprvé či naposledy posekat. Kdy můžeme vynést pokojové rostliny do zahrádky nebo na terasu. A kdy stříhat dřeviny. Na jaře je vždy hodně práce, v zimě jich je méně, ale zahradník se nenudí nikdy, pomůže mu třeba i jeho vlastní jednoduchý kalendář s radami…například:

Na zahrádce je práce během celého roku

Leden
Ze stromů a keřů jsme odstraňovali sníh, protože by je svou vahou mohl polámat. Koncem ledna už začínáme s výsevem některých druhů zeleniny (kedlubna, hlávkový salát), abychom je v březnu mohli zasadit.
Únor – Pokud nemrzne, je pro zahradníka ideální čas na řezání ovocných stromů. Je také možné připravit záhony na novou výsadbu (prokypření, odplevelení, urovnání zeminy).
Březen – Nastává období, kdy můžeme pracovat na zahrádce. Zaséváme například: hrášek, řeřichu, mrkev, ředkvičky… Je také možné začít s vysazováním zelí.
Koncem března pak zasadíme cibuli.

Jarní měsíce

Duben – Začátek jara je správný čas na výsadbu rybízu. Můžeme také začít s výsadbou citlivějších keřů a dřevin – týká se to například růží, kiwi, vinné révy…
Jednou za 2 týdny přihnojujeme květiny, které pěstujeme v nádobách – na balkonech, terasách i venku.
Hledáme, jestli nám rostliny nepoškozují nezvaní škůdci – slimáci, abychom mohli co nejrychleji zakročit.
Květen – Většinou se nemůžeme dočkat poloviny měsíce, kdy přicházejí (od 11. do 15. května tak zvaní „zmrzlí svatí“. Teprve potom můžeme vystavit rostliny v nádobách na balkony a terasy.
Nastává také správný čas na pěstování bylinek – pěstujeme je na záhoně, na okenním parapetu, balkonu…
Od poloviny května už můžeme přímo na záhon vysadit dýně a cukety.

Léto začíná

Červen –  Zelenině (například rajčatům a zelí) přidáváme hnojivo s vysokým obsahem živin.
Jestliže ještě není teplo a sucho, můžeme zkusit zahustit trávník. Můžeme založit i nový. Je-li naopak velké teplo, rostliny pravidelně zavlažujeme, v případě potřeby ráno i večer.
Při suchém počasí důkladně zavlažíme ovocné dřeviny. Pravidelně sbíráme spadané plody.
Je čas pórku – zimní odrůdu můžeme sázet až do poloviny srpna.