zdroj Pikist

HNOJENÍ – PŘIHNOJOVÁNÍ – HNOJIVO

In Poradna by walsla

I když ještě venku vládne paní Zima, naši zahrádkáři se pilně připravují. Ve vzduchu už pomalu cítí předjaří a všichni teď přemýšlejí, jak úrodný letošní rok bude – a úroda je určitě závislá na výživě rostlin. Vždyť zahrádka je potěchou a důležitým záchytným bodem, který nám pomáhá přečkat i těžkou životní situaci.

Hnojení, hnojivo, přihnojování

Plán hnojení na letošní rok máme připravený od podzimu. Část hnojiv jsme již zapracovali do půdy. A nyní opravdu záleží jen na počasí – pokud trošku povolí mrazy a dá se pracovat venku, pustíme se do nutné, i když těžké práce: přeházíme kompost. Pokud stále ještě mrzne a zima nám nedovolí na zahrádce pracovat, pak si alespoň obstaráme potřebná průmyslová hnojiva.

Základní hnojení

Do půdy zapracujeme organickou hmotu – zdroj humusu a rostlinné výživy, aby ji mohla půda dodávat rostlinám během celého roku.
Hnojivo dodáváme ve dvou důležitých dávkách – na podzim před rytím (tak zvané hnojení do zásoby) a na jaře před setím a výsadbou. Zatímco na podzim se do půdy přidává hlavně hnůj a případně část průmyslových hnojiv, která své účinné látky uvolňují pomalu, na jaře se používá hlavně uleželý kompost a hnojiva s rychlým uvolňováním živin.

Přihnojováním se do půdy dodávají živiny během vegetačního období – používají se průmyslové rychle působící prostředky, aby vyrovnaly nedostatky živin v půdě a aby co nejrychleji podpořily růst a vývoj rostlin.

Jaká hnojiva používáme na zahrádkách

Hnojivo může být tuhé (hnůj, kompost) nebo kapalné (močůvka, kejda). Důležitým článkem v koloběhu živin představují tzv. statková hnojiva, což jsou například hnůj, hnojůvka, kejda, sláma, kompost… Jedná se o hnojiva, jejichž hlavní složku tvoří organické látky živočišného anebo rostlinného původu. Obsahují různé živiny (sacharidy, celulózu, bílkoviny… vápník, mangan, fosfor, draslík…).

Jak je to s průmyslovými hnojivy

Pokud užíváme průmyslová hnojiva účelně a v přiměřeném množství, pomáhají nám nejen zvyšovat výnosy, ale mají vliv i na lepší kvalitu a větší trvanlivost pěstovaných rostlin. Ty jsou pak také více odolné proti chorobám i škůdcům.
Podle účinků působení v půdě se rozdělují na rychle anebo pomalu působící.
Průmyslová hnojiva se vyznačují vysokým obsahem (ve větší míře než hnojiva statková) hlavních živin, které poměrně rychle a velmi účinně doplňujeme do půdy. Mohou být jednosložková (obsahující vždy jednu z hlavních složek: dusíkatá, fosforečná, draselná) nebo vícesložková (NPK). Dál se také rozlišují podle úpravy na tekutá a pevná, nebo prášková a granulovaná.

Některá průmyslová hnojiva můžeme používat společně, jiná se naopak nesmí míchat. Vždy si pozorně prostudujeme informace od výrobce – nesprávným použitím nebo dávkováním by totiž bylo možné během chvilky poškodit, či dokonce nevratně zničit celou výsadbu.