autor Orengi Harvey

TLUSTICE JE NENÁROČNÁ BACULKA

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Tlustice patří k těm pokojovým rostlinám, které jsou stálicí v našich domovech a snadno ji mohou pěstovat i naprostí začátečníci. Jedná se o sukulentní rostlinu, která vytváří krásný zelený stromeček. Mezi ostatními sukulenty vyniká jednou zvláštností – můžeme ji totiž pěstovat a udržovat i ve tvaru bonsaje.

Baculatá tlustice

Tlustice (Crassula) je souhrnnné pojmenování pro velkou skupinu sukulentů pocházející z jižní Afriky, kde jí roste mnoho druhů navzájem si velmi podobných. Některé mohou v teplých zemích dorůstat velikosti keře. K nejznámějším patří tlustice vejčitá (Crassula ovata), známá jako dlouhověká pokojová rostlina naprosto nenáročná, která nás bude těšit svým zajímavých vzhledem po celý rok. Tlustice také může kvést. Nemusí to být pravidlem, ale pokud jí dopřejeme správnou péči, může prvé rozkvést až po 4 až 7 letech. Její kvítka jsou drobná, bílá.

Jak ji pěstovat

Pořídili jsme si krásnou rostlinku – připravíme pro ni to správné místo. Tlustice má ráda slunce, zvládá i polostín – důležité však je, aby měla dostatek světla, protože teprve pak budou mít její listy krásnou sytou barvu. Ale pozor přímé sluneční paprsky jí nevyhovují. Teplotu bychom jí měli dopřát od 18 do 21 °C, v zimě jí postačí kolem 10 °C, ale i v tomto období potřebuje světlo.

Půda – zálivka – hnojivo

Protože tlustice je sukulent, zajistíme jí zeminu pro kaktusy a sukulenty. Ta by měla být propustná a mírně kyselá. Na jaře dopřejeme tlustici hnojivo pro sukulenty, aby mohla nabrat po dlouhé zimě dostatek energie na další růst. Se zálivkou si nemusíme dělat velké starosti, protože tlustice si umí uchovat vodu v listech, a proto nepotřebuje časté zalévání. Substrát by měl být suchý, v žádném případě přemokřený, neboť pak by mohla tlustice začít hnít od kořínků. Půda mezi zálivkami by měla dobře proschnout, takže stačí zalít rostlinu tak dvakrát do měsíce.

Jak ji rozmnožovat – přesazovat – chránit

Pokud budeme tlustici přesazovat, pak bychom to měli udělat nejlépe začátkem jara. Tlustici si můžeme také jednoduše rozmnožit. Odřízneme vrcholek nebo listový řízek zapíchneme je do substrátu. Nádobu položíme na slunné místo a velmi mírně pokropíme, pak týden vydržíme nezalévat, aby náhodou nezačala uhnívat.

Tlustice je sice odolná, ale může se stát, že jí napadne bakteriální hniloba nebo plíseň šedá (měkké místo se zeleným povlakem) – většinou to způsobuje nedostatek světla a mnoho vody. Postiženou část odstraníme a aplikujeme postřik proti plísni.
Pokud padají rostlině listy, znamená to, že jsme ji zalévali příliš často.

Tlustice přináší štěstí a léčí

Říká se, že nám tlustice přinese štěstí, dobré přátele i bohatství. Ale rostlina obsahuje také mnoho léčivých látek a byla vždy používána i jako léčivka (ne však vnitřně, neboť obsahuje arsen). Využijeme ji na léčbu oparu – každou půl hodinu potíráme bolestivé místo šťávou z tlustice. Pokud nás trápí artróza a bolest kloubů, rozmačkáme 10 až 15 listů a před spaním přiložíme. Z kaši tlustice si připravíme obklad na popáleniny, rány, abscesy, strie…přiložíme, obalíme fólií a necháme působit. Obklad měníme po 2 až 3 hodinách. Pomůže nám také zmírnit bolest a svědění po bodnutí hmyzem – k tomu postačí potřít místo šťávou z listů.