zdroj Pixabay

KDYŽ ONEMOCNÍ HRUŠEŇ

In Ovoce, Poradna by walsla

Ani hrušeň není imunní vůči nejrůznějším chorobám, které mohou napadnout naše ovocné dřeviny. Zima skončila, přichází stále více teplejších dnů a rostliny se nám budou proměňovat přímo před našima očima. Bohužel znalý zkušený zahradník bude očekávat i nástup škůdců a chorob.

Choroby hrušní

Různé choroby napadají nejen jabloně, ale často také hrušně (Pyrus communis). Mezi ty nejčastější a nejznámější patří například strupovitost hrušně, rez hrušňová nebo moniliová hniloba plodů. Důležité prý je, aby člověk poznal nepřítele – teprve poté s ním může začít bojovat.

Rez hrušňová a oranžové skvrny

Rez hrušňová napadá hlavně listy, ale také čepele a řapíky, plody hrušní jen zcela výjimečně. Poznáme ji docela snadno: na svrchní straně listů se už začátkem léta začínají objevovat oválné oranžové skvrny, které se postupně zvětšují. Skvrny postupně tmavnou a jejich barva přechází na tmavě červené zabarvení.
Jedná se o houbovou chorobu, jejím původcem je Gymnosporangium sabinae – ta potřebuje 2 hostitele: hrušeň a jalovec, nejčastěji jalovec čínský (Juniperus chinensis) nebo jalovec klášterský (Juniperu sabina). Rez začíná svůj vývoj hned zjara na jalovcích, odkud se díky větru přenese na hrušně.

Ochrana proti rzi

Hrušně vybíráme odolnější druhy a vysazujeme je na vzdálenost minimálně 200 m od hostitele (jalovce). Jalovce hned zjara sledujeme, v případě výskytu je přikryjeme bílou netkanou textilií, anebo napadené dřeviny raději odstraníme. Z chemické ochrany je doporučován fungicidní postřik (Baycor, Horizon…).

Moniliová hniloba plodů

Moniliová hniloba plodů je další často se vyskytující onemocnění hrušní. Velmi rychle se šíří a je závislá na vlhku a teplotě. Na hruškách se objevují propadlá žlutě zbarvená místa vytvářející výtrusy. Ty jsou jednoduše roznášeny třeba větrem, hmyzem… Příčinou choroby je houba Sclerotinia fructigena. Napadá i jabloně, kdouloně…

Ochrana proti hnilobě

Pokud houba již prorostla do větví hrušně, je nutno větve ihned odřezat a spálit. Důležité je také protrhávání plodů. Proti šíření moniliózy je možné použití chemoterapeutických zákroků ve formě postřiku (a to i v době vegetačního klidu). Z fungicidních přípravků je doporučován např. Rovral…

Strupovitost hrušně

Tato choroba poškozuje listy, plody, květy a také velmi často i letorosty. Na listech se objevují tmavošedé až černé ostře ohraničené skvrny, listy pak opadávají, stejně jako silněji napadené květy a mladé plody. Na větších plodech se projeví silná strupovitost. Napadené letorosty mají tmavé zasychající skvrny, jejich kůra je drsná.

Ochrana

Preventivně působí proti strupovitosti hrušně přípravek Polyram. Tímto přípravkem je třeba ošetřovat již od fáze zeleného poupěte a podle průběhu počasí tato ošetření proti strupovitosti opakovat v 7 až 14denních intervalech.