zdroj Pixabay

ZAKLÁDÁNÍ TRÁVNÍKU VÝSEVEM

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Součástí každé zahrady a pýchou každého zahradníka je zelená trávníková plocha. Říká se, že bez trávníku žádná zahrádka být ani nemůže. Podle Karla Čapka „…my zahradníci chceme mít anglický pažit, zelený jako kulečník a hustý jako koberec, pažit dokonalý, trávník bez poskvrny, drn jako samet, loučku jako stůl…“ (z kouzelného dílka Zahradníkův rok).

Zelená je tráva

Svěží zelená barva trávníku má prokazatelně pozitivní vliv na naši duši a trávník navíc vyprodukuje velké množství tolik potřebného kyslíku. Na každý typ trávníku, ať už je rekreační, okrasný či sportovní nebo krmivový jsou sestaveny speciální travní směsi.
Je tedy důležité vědět, jak budeme náš budoucí trávník využívat. V našich zahrádkách to bývá většinou dekorativní, zátěžový nebo volně rostoucí trávník.
Nový trávník zakládáme buď začátkem jara, kdy ještě není horko a půda se začne zahřívat (asi od 15. dubna do 15. května) anebo na podzim (mezi 15. srpnem až 15. zářím), kdy jsou podmínky podobné.

Co budeme potřebovat

Než začneme, připravíme si vše potřebné. Je to hlavní vhodně zvolená travní směs (podle klimatu a podmínek našeho pozemku), dále si koupíme hnojivo, a to startovací (při založení trávníku) a také vegetační (s dlouhodobým účinkem), dolomitické vápno, rašelina a samozřejmě voda. Z nářadí to budou kromě lopaty, rýče, motyky ještě hrábě, dál secí vozík a také válec nebo fošny / desky na zpevnění.

Příprava plochy – závlaha – substrát – hnojivo

Napře musíme z celé plochy vybrat kameny a kořeny dřevin, dáme si záležet na odstranění plevele (i s kořeny). Pokud to bude třeba, připravíme si i drenážní odvlhčovací anebo závlahový systém. Půdu dobře prokypříme (alespoň do hloubky 15 až 20 cm) a zapravíme do ní hnojivo (fosforové a draselné), do kyselé půdy přidáme vápno. Lehkou půdu mícháme s rašelinou, pilinami, rozloženým kompostem…), zatímco k těžší jílovité přidáme písek a navrch rozprostřeme ornici (asi 10 až 20 cm).
Celý prostor necháme odležet, po 2 až 3 týdnech přidáme startovací dávkou hnojiva a…

Výsev a další péče

Travní semeno smícháme s pískem nebo s pilinami či s travním substrátem a celou plochu osejeme. Povrch potom jemně shrabeme kovovými hráběmi a uválíme, anebo zpevníme pomocí desek. Protože půda s travním semenem nesmí nikdy proschnout, zaléváme celou osetou plochu, doku se neobjeví porost.
Pokud je náš nový trávník žlutý až hnědavý, znamená to, že je příliš zamokřený. Aby byla půda vzdušnější, propícháme plochu vidlemi a přisypeme ostrý křemičitý písek.

I přes počáteční úsilí se nám v mladém trávníku se brzy začnou objevovat nejrůznější plevele. Ty jednoleté druhy častým kosením samy ustoupí, ovšem vytrvalé rostliny je třeba ručně vypíchnout (případně použít selektivní herbicid). Při každém sekání trávník přihnojíme dusíkatým hnojivem s přídavkem vápníku. Další péče závisí na klimatu i na ročním období … a každoročně se opakuje.