autor Derzsi Elekes Andor

ROKETA NEBO RUKOLA – AFRODISIAKUM

In Bylinky, Poradna, Zelenina by walsla

Oblíbená, nenáročná, zdravá s vynikající chutí – to je rukola. Nebo snad roketa? Na zahrádkách si tuto listovou zeleninu s příjemně pálivou chutí hýčkaly už naše babičky, ale pěstovat ji můžeme i v truhlíku či jiné nádobě na balkoně i na parapetu. Její atraktivní vzhled umocňují zajímavě vykrojené listy.

Rukola nebo roketa

Roketa setá (Eruca sativa) je bohatě olistěná středně vysoká jednoletá bylina. Její listy mají světlezelenou barvu, jsou dlouhé 7 až 15 cm. Pochází z jihozápadní Asie, ale je rozšířena v Africe, Austrálii i Severní Americe. Roketa nebo také rukola je oblíbená listová zelenina, konzumujeme ji hlavně zasyrova například v zeleninových salátech.
Obsahuje hodně vitamínu C a odpradávna byla uznávána jako účinné afrodisiakum. Má diuretické účinky a podporuje chuť k jídlu.

Jednoduché pěstování

Co budeme potřebovat: samozřejmě semena rukoly, nástroje na úpravu půdy, vodu. A pokud chceme pěstovat tento chutný salátek doma, pak si připravíme vhodnou nádobu a zahradní substrát. V interiéru lze pěstovat rukolu během celého roku, při pěstování na zahrádce jsou nejvhodnějším časem jarní nebo letní měsíce (duben – září).
Semínka i vhodný substrát (pro pěstování zeleniny a bylinek) si jednoduše koupíme ve specializovaných pěstitelských a zahrádkářských prodejnách. Samotné sázení rukoly je velmi jednoduché.

Doma nebo na zahrádce

Doma ji můžeme vysévat vlastně kdykoliv. Jednoduše ji lze pěstovat i v obyčejné misce s vatou, kterou je však třeba udržovat stále vlhkou. Je lepší zakrýt ji fólií, tím si udrží potřebnou vyšší vlhkost. Pěstujeme ji také v přenosné nádobě, doma, na parapetu a později nám dobře roste na balkoně.

Do větší nádoby dáme zeminu až po okraj, semínka rovnoměrně rozsypeme na povrch a jemně ještě zeminou posypeme. A poté už jen každý den nebo obden zaléváme, podle potřeby. (Žloutnoucí listy jsou známkou zahnívání, proto snížíme zavlažování.) Rukola roste poměrně rychle, po měsíci (30 dní) je připravena na sběr, můžeme ji podle potřeby začít stříhat nůžkami.

Na zahrádce pro ni připravíme (na slunci nebo i v polostínu) odplevelený záhonek. S výsevem můžeme začít již v dubnu. Sejeme do vlhké půdy, do řádku; semínka jsou drobná, přikryjeme je jen malinkou vrstvu zeminy. Poté je opatrně a jemně zalijeme, aby se nám nevyplavila. Vyplatí se překrýt záhon netkanou bílou textilií, která jednak udrží vláhu, jednak chrání rostlinky před nenasytnými mšicemi, ale také před ostrými slunečními paprsky.
Rukola má ráda vodu a potřebuje jí hodně, proto ji dostatečně zaléváme. Hnojení není potřeba, rostlinka si zpracuje živiny ze substrátu.

Aby měla rukola dlouho chutné bohaté listy, nesmíme ji nechat rozkvést, sklízíme celé rostlinky a necháme znovu růst. Protože roketa roste velmi rychle, vyplatí se pěstovat ji v cyklech, vyséváme ji opakovaně, abychom měli stále nové mladé a chutné listy.