zdroj Wiki

DOMÁCÍ HNOJIVO NA ZAHRÁDKU 1/4

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Živiny jsou pro rostliny prostě důležité. Ale vůbec to neznamená, že si hned musíme koupit nějaké chemické přípravky – naopak můžeme si vynikající hnojivo připravit sami. Dodáme tak rostlinám fosfor, draslík i dusík, které ke svému životu potřebují. Použití přírodního hnojiva znamená nejen ochranu přírody, ale i větší radost z našich zahrádkářských úspěchů. Zkusíme si jednoduché hnojivo z droždí.

Hnojivo – živiny pro všechny rostliny

Všechny rostliny ať už užitkové či okrasné potřebují ke správnému růstu vyvážený přísun živin, jinak by žloutly, slábly, nekvetly ani neplodily. Navíc by byly náchylnější k nejrůznějším chorobám. Živiny musíme zelenině, rostlinám i ovoci dodat my. Kromě blahodárného kompostu si vyzkoušíme několik spolehlivých receptů na výrobu levných, účinných domácích hnojiv, tak jak to dělávaly i naše babičky.

Hnojivo z droždí pro pokojovky, muškáty, okurky, rajčata…

Droždí nebo také kvasnice obsahuje vitamíny B, stopové prvky i minerální látky (chrom, železo, měď…) a tento „koktejl“ je pro rostliny přímo zázračný. Droždí jako hnojivo stimuluje růst rostlin, které jsou zdravější, silnější a mnohem více pokvetou. Kromě toho, že zajistí lepší úrodu, zároveň rostliny ochrání před škůdci a nemocemi. Můžeme ho použít na jahody i na další druhy ovoce, na zeleninu (okurky, rajčata, cukety, dýně). Výborně se osvědčilo na pokojové rostliny i na muškáty.

Jednu kostku droždí (třeba i starší) rozdrobíme, zalijeme 1 litrem teplé vody, dobře promícháme a necháme vychladnout. Použijeme ho jednou za 1 až 2 týdny k zálivce pokojových rostlin. Zředíme je: 1 díl hnojiva a 4 díly odstáté vody.

Muškáty a další balkonové květiny hnojíme cca jednou za týden. Těm připravíme hnojivo ze studené vody, které necháme odstát 1 až 2 dny (a občas směs promícháme). Pak naředíme v poměru: 1 díl hnojiva a 3 díly vody.

Sušené droždí na hnojení okurek, rajčata Budeme potřebovat 7 g sušeného droždí, které spolu se 7 lžičkami cukru rozpustíme ve 2,5 litrech vlažné vody. Dobře promícháme a necháme přes noc odstát – pak znovu promícháme a v poměru 1:1 zaléváme (neskladujeme). Část hnojiva můžeme dát do lahve s postřikovačem a aplikujeme na listy jako ochranu před chorobami.