zdroj Pixabay

DOMÁCÍ HNOJIVO NA ZAHRÁDKU 2/4

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

V pozdním jaře už jsou zahrádky bez ohledu na počasí  jen v rozpuku. Většinou už máme vysázeny letničky, květiny v truhlících, bylinky i zeleninu. Ale abychom sklízeli šťavnaté plody a těšili se z barevných květů, připravíme si vlastní přírodní hnojiva. Použijeme třeba hnojivo z kuchyňských vývarů (brambory, rýže, čočka), nebo z mléka, či ze slupek.

Vývar jako hnojivo – brambory, rýže, čočka

Brambory obsahují škrob, vitamíny (C, B), minerální látky (draslík, hořčík, vápník, železo). Nesolená voda z brambor, které jsme vařili ve slupce, je oblíbeným a osvědčeným hnojivem. Tuto výživu dopřejeme květinám, bylinkám, zelenině i drobnému ovoci (milují ji například africké fialky a zavděčíme se i malinám, rybízu, angreštu…). Pokojovým květinám dáváme 1 až 2 lžíce dvakrát až třikrát za měsíc.

Vývar z rýže zase prospěje azalkám a známé pokojové rostlině kalanchoe.
Vývar z čočky zajistí všem palmám krásný lesk listů.

Hnojivo z mléka – pro zeleninu

Mléko je zdrojem vitamínů (A, C, D, E, K), ale také minerálních látek (vápník, fosfor, hořčík, draslík, měď, molybden, zinek, sodík, jód…) a dokáže posílit a také přispět k vyšší úrodě. Použijeme ho například na rajčata, papriky, okurky, cukety i dýně, na zelí, brokolici i kedlubny…

Je to jednoduché, budeme potřebovat půl litru čerstvého kravského mléka a 5 litrů vody. Smícháme a můžeme hned zalévat – pravidelně jednou týdně. Mléko působí také jako preventivní ochrana i pomocník v boji proti plísni. Zředěné mléko (v poměru 1:2) aplikujeme minimálně jednou týdně.

Zbylá minerální voda

Pokud jsme nedopili včas minerální vodu, nevylejeme ji, ale použijeme pro naši zahrádku i hrnkové květiny. Využijeme tak vysoký obsah minerálů a naše rostliny nám budou vděčné.

Zázračné slupky – banán, jablka, brambory

Kromě bramborových slupek můžeme použít i slupky banánové, které jsou bohatým zdrojem minerálů (draslík, vápník i fosfor). Když je necháme 24 hodin ve vodě, zaléváme pak tímto výluhem všechny pokojové rostliny.
Slupky z jablek dodají našim rostlinám důležité živiny – použijeme je při přesazování a slupky vložíme na dno pěstební nádoby.
Jiné hnojivo z bramborových slupek, které se hodí na drobné ovoce, si připravíme jednoduše, když slupky z brambor zalijeme studenou vodou a necháme louhovat 24 až 36 hodin.