zdroj Pixabay

FENOLOGICKÝ KALENDÁŘ – ČERVEN

In Bylinky, Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Fenologické kalendáře vznikají na základě pozorování jak přírody, tak i práce zemědělců, lesníků, zahradníků, zahrádkářů a dalších pěstitelských oborů. Tak zvané „kalendáře přírody“ pak vznikají pro určitou činnost, pro dané místo i čas.

Časné léto – červen

Přestože astronomické léto přichází až ve 3. dekádě června, řadí se tento měsíc k létu – nejteplejšímu období roku. Meteorologické léto začíná už 1. červnem. Dny jsou dlouhé a rostlinky kvetou do krásy, dozrává ovoce, obilí… Pro zahradníky a zahrádkáře je červen nejen měsícem práce, ale také hojnosti a první úrody.
Sklízí se jahody, třesně, zelený salát i sladký hrášek. A na řadu přichází i sklizeň některých druhů bylinek.
Stále ještě můžeme vysévat nebo vysadit zeleninu pro podzimní sklizeň.
Nastal ideální čas pro rozsazování jarních trvalek. Vyséváme dvouletky – právě nyní máme poslední možnost na vysetí dvouletých jarních květin, jako jsou chejry (Cheiranthus cheiri), pomněnky (Myosotis) a sedmikrásky (Bellis).
V druhé polovině června už vyndáváme cibulky tulipánů (Tulipa) a narcisů (Narcissus), do opětovné podzimní výsadby je necháme odpočinout na temném, suchém a teplém místě.
Okrasným keřům a trvalkám, které už odkvetly, odstraňujeme odkvetlé květy. Rostliny se nebudou vysilovat tvorbou semen. Vybraným druhům trvalek odebíráme semena, abychom je případně mohli rozmnožovat.
Ještě vysazujeme pozdní letničky, které nám budou dělat radost během léta až do podzimu.
O zahradní rostliny stále pečujeme: odplevelujeme záhony, pravidelně hnojíme a dostatečně zaléváme, hlavně v horkých suchých dnech.

Co nám kvete na zahrádce

Tento čas patří také květům kosatců (Iris), mečíků, gladiol (Gladiolus) i růží (Rosa) a některé druhy už vykvétají podruhé. Odkvetlé výhony růží odstřihneme až k prvnímu dobře vyvinutému očku s plně vyvinutým listem.
Krásné květy stojí trvalky hodně sil, proto je nezapomeneme přihnojovat (organická a minerální hnojiva). Gladioly začneme zalévat a přihnojovat, až když vyrážejí do květu.
Odkvetlé stračky (Delphinum) sestřihneme nad zemí (na šířku ruky), aby nakvetly podruhé.

Starost o dřeviny

Signální dřevinou kvetoucí právě v tomto období je léčivá bezinka, bez černý (Sambucus nigra). Krásně kvete a omamně voní také akát (Robinia pseudoacacia) a začínají kvést trávy. Stálezelené dřeviny, které jsme vysadili na jaře musíme v době sucha dostatečně zalévat.
Stříhaným živým plotům sestřihujeme nové výhonky.
Řízkováním můžeme množit okrasné dřeviny.