zdroj Pxhere

HMYZ – NEZVANÍ NÁVŠTĚVNÍCI ZAHRADY 4/4

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Bezesporu k nejčastějším škůdcům na našich zahradách patří zástupci z řádu hmyzu. Pobývají tu vlastně po celý rok, ale největší nápor jejich působení můžeme očekávat začátkem vegetační, kdy sejeme a sázíme na celé zahrádce.

Největší škůdci na zahradě

Někteří z nich neznamenají velké riziko, ale jiní dokážou i během jediné noci spolehlivě zlikvidovat několik rostlin. Kontrolujeme naše záhonky pravidelně každý den a jakmile objevíme prvního škůdce, rychle zakročíme.

Jak preventivně regulovat výskyt hmyzu

Snažíme se vytvářet na zahradě takové podmínky, které hmyzím škůdcům nevyhovují. K preventivním opatřením patří například:

  • nepřehnojování dusíkem (ten totiž podporuje růst mladých, jemných a šťavnatých listů, které hmyzu chutná, a tím podporujeme jeho rozmnožování)
  • rostliny udržujeme v dobrém stavu bio hnojením, tedy kompostem obohaceným dolomitem, stopovými prvky, dřevěným popelem (ten urychluje vyzrávání rostlinného pletiva, které už není pro hmyz tak lákavé)
  • vysazujeme takové druhy ovoce a zeleniny, které jsou hmyzími škůdci napadáni méně
  • při výsadbě ovocných stromů přihlédneme i k menším a nižším korunám, které se dají lépe a jednodušeji chránit
  • zeleninu vysazujeme spolu s rostlinami, jež působí odpudivě
  • pro zahradní ekosystém a jako ochrana proti hmyzímu nepříteli je nenahraditelné ptactvo

Aktivně proti hmyzím škůdcům

Preventivní opatření však musíme doplňovat i aktivními ekologickými ochrannými prostředky.

Účinné a osvědčené jsou hlavně pivní lapače: lahve s úzkým hrdlem nebo sklenice na zavařování s vyvrtanými otvory na víčku naplníme z poloviny starým pivem, ovocnou šťávou nebo kvasícím nápojem a rozvěsíme po zahradě. Tak se zbavíme značného množství vos, sršňů či much.
Feromonové lapače s lepem obsahují sexuální lákadlo a vábí hmyz k páření, přilepí se však na lapač.
Světelné lapače jsou lampy, které obsahují nádobku s vodou; světlo večer přiláká hmyz, ten po nárazu do lampy spadne do vody.

Mšice, mravenci, roztoči, drátovci, obaleč, pilatky

Použití chemie se snažíme předejít přírodními recepty.
Proti mšicím a jiným savým škůdcům můžeme použít silný proud vody nebo je stříkáme slabým roztokem mazlavého mýdla.
Mravenci se vyskytují poblíž mšic, protože mají rádi jejich medovici. V trávníku jsou spíš prospěšní, protože likvidují klíšťata a jiné nebezpečné druhy. Ze záhonů je vypudíme častou zálivkou.
Roztoči se objevují na listech, kde se pak tvoří drobné výrůstky (úkryt roztočů). Nejsou příliš nebezpeční, ale přece jen stromům škodí, použijeme na ně postřik.
Při výskytu vrtule třešňové rychle sebereme spadané třešně a zkompostujeme s vápnem, aby se červíci nestačili zavrtat do země.

Dřepčíci jsou nenápadní červenavě hnědí broučci (2 mm). Stávají se pohromou pro všechny košťáloviny, ředkvičky i lichořeřišnici, protože ničí ještě jejich děložní lístky a rostliny nemají šanci vzejít. Nejlepší prevencí je důkladná kontrola záhonů, dostatečné kypření půdy a pravidelná zálivka. Zkusit můžeme i dřevěný popel.
Larva kovaříka vypadá jako tlustší drátek – drátovci si nejvíc pochutnávají na mladých sazenicích hlávkového salátu, ale mají rády i hlízy brambor, červenou řepu a další druhy zeleniny. Záhony často kontrolujeme. Při výskytu drátovců je sbíráme ručně, nebo je lákáme na návnady (jako například kousek mrkve zahrabaný co země) a pak je ničíme. Prevencí je pěstování plodin, které je nepřitahují – jako jsou brukve, luskoviny, pohanka. Chemické přípravky na ně bohužel nezabírají.
Jabloně často napadá obaleč jablečný. Jeho housenky si hloubí chodbičku k jádřinci. Plody nedozrávají, zakrní nebo opadají. Efektivní je noční postřik insekticidem. Použít můžeme i lepové pásky.
Nepřítelem a škůdcem ovocných stromů (hlavně peckovin: švestky, třešně, ale i jabloně) jsou pilatky, jejichž larvy se dostanou do semeníku plodu a ten pak neroste. Účinnou ochranou jsou lepové pásy nebo noční postřik.