zdroj Pixabay

PTÁCI – NÁVŠTĚVNÍCI ZAHRADY 3/4

In Poradna by walsla

Živočišných škůdců je celá řada. Může to být hmyz (v nejrůznějších vývojových stádiích), plži, šneci, hlodavci i jiní savci, ale i ptáci. Škůdce zkusit ze zahrádky vypudit nebo likvidovat vysazením jejich přirozených predátorů.

Ptáci v zahradě

Ptáky na zahradě většinou s radostí vítáme. Stavíme jim krmítka, v zimě jim sypeme dobrůtky, v létě se těšíme z jejich zpěvu a radujeme se, že jsou užitečnými návštěvníky. Ale i ptáci mohou naše snažení na zahrádce zkomplikovat, obzvlášť na jaře. Jednak vyzobávají právě zaseté osivo, nebo ozobávají čerstvě zasazené sazenice zeleniny, která jim chutná (např. křehké listy salátu, kedluben apod.). A co teprve takové zrající ovoce: třešně, rybíz, jahody…

Jsou tedy užiteční nebo škodliví?

Ptáky samozřejmě nemůžeme chytat a likvidovat. Jsou užiteční, a navíc i chránění.
Ale škodit mohou na našich zahrádkách i běžní pěvci. Je to třeba kos černý, drozd kvíčala, ale i vrabec. Pohybují se na trávníku či mezi záhony zcela běžně, kde hrabou, aby si našli vhodnou potravu. Přitom však mohou poškodit zasazené rostliny.

Jednou z účinných možností ochrany naší zahrádky jsou sítě nebo jiné ochranné kryty nad rostlinkami. Kolem ovocných dřevin (stromů i keřů) včas (raději s předstihem) vytvoříme síťovou bariéru ze síťoviny s drobnými oky. Záhony opatříme také pletivy nebo tunelem z netkané textilie. Když se tu ptáci k potravě nedostanou, přesunou se zpět na trávník.
Vyzkoušet můžeme i různé zvukové plašiče. Ty však bývají účinné jen krátkodobě, protože ptáci si na ně rychle zvykají.
Účinnější jsou lesklé předměty, které rozvěšujeme v koruně stromu, mohou to být starší CD, alobalové pásky apod. Ty se pak na slunci blýskají, ve větru pohybují a měly by mlsné ptáky zaplašit.

Ptáci pomáhají v boji proti škůdcům

Ptáci už od jara sbírají slimáky, drátovce, komáry, mšice a další škůdce. Pečují o ovocné stromy i v zimě, kdy sbírají nesčetné množství škodlivého přezimujícího hmyzu, který se schovává ve štěrbinách kůry. Podle odborníků dokáže jediný pár sýkorek v péči o potomstvo pochytat neuvěřitelné množství hmyzu. Většinou hnízdí 2 krát v roce – za tu dobu spotřebuje denně každá asi 17 gramů larev a housenek, brouků a mušek. A tak za jeden jediný rok spořádají až 75 kg hmyzu z naší zahrady.