autor Mark

ČERVNOVÁ ZAHRADA – CO NÁS ČEKÁ

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Poměrně teplé, zato však suché počasí v květnu trošku přibrzdilo růst sazenic. I když jsme se snažili zásobovat se vodou a pravidelně zalévat, přece jen nám déšť chyběl. Začátek června by však měl přinést životadárnou vláhu… Doufejme, že počasí bude už příznivé – čeká nás spousta práce.

Okrasná zahrada

Keře a trvalky, které nás svými květy okouzlovaly v květnu, teď potřebují naši péči:

  1.  Je čas odstranit všechny odkvetlé květy, aby rostlinu nevysilovaly.
  2.  Cibule tulipánů či narcisů bychom měli v půli měsíce vynadat ze země a uschovat na temném suchém a teplém místě. (Do země je opět zasadíme koncem léta – až půjdou děti do školy.)
  3.  Na uvolněná místa po cibulovinách zasadíme letničky – ty se stanou ozdobou zahrady až do podzimu.
  4.  Dalším cibulovitým a hlízovitým nabídneme oporu, aby se během léta nezlomily – jedná se hlavně o gladioly (mečíky) či vyšší lilie.
  5.  Prohlédneme trvalky – ty vyšší je třeba také vyvázat k opoře.
  6.  Začínají kvést růže – musíme je dobře přihnojit, aby kvetly co nejdéle.
  7.  Aby je nezastihlo padlí či další různé choroby, musíme je chránit – připravíme jim postřik na přírodní fázi (například odvar z přesličky).
  8.  Hned po odkvětu sestřihneme bílé kopretiny, barevné lupiny či žluté upolíny – budou nám „remontovat“ (opakování květenství) – tedy do podzimu znovu vykvetou.
  9.  Jestliže jsme se rozhodli pěstovat popínavé rostliny – pak je čas na jejich výsadbu a vyvazování k pergolám či jiným konstrukcím.
  10.  Věnujeme se také hrnkovým rostlinám, jež pěstujeme na terasách a balkonech – některé už začínají pomalu kvést. Důležitá je pravidelná zálivka a začínáme i s přihnojováním.
  11.  Trávník – ten musíme pravidelně sekat a v suchých dnech po ránu také zavlažovat.
  12.  Skalka a skalničky také potřebují naši péči – v horkých dnech zavlažíme, občas přihnojíme a odplevelujeme.

Zeleninová zahrada

  1. Skleníky pečlivě větráme.
  2. Koncem měsíce už můžeme začít sklízet rajčátka, okurky i papriku.
  3. Žijeme-li v chladnějších oblastech, můžeme do volné půdy vysévat okurky.
  4. V teplejších oblastech můžeme zkusit vysadit lilky a melouny.
  5. Na venkovní záhony už vysazujeme poslední rostliny předpěstovaných rajčat a paprik.
  6. U tyčkových rajčat nezapomeneme na vyvazování a odstraňování vedlejších výhonků.
  7. Sklízíme první úrodu: bývají to hlavně rané brambory, kedlubny, hrášek i mrkev.
  8. Pečlivě kontrolujeme bramborové řádky a odstraňujeme případnou návštěvu mandelinek. Někdy jim také chutná lilek.
  9. Vysazujeme letní květák i salát, brokolici, zimní pór a také zelí.
  10. Na zeleninových záhonech se objevují choroby či škůdci (mšice, housenky) – aplikujeme tedy podle potřeby různé ochranné prostředky.
  11. V neposlední řadě sklízíme i nejrůznější bylinky (za slunného dne dopoledne obsahují nejvíce látek).

Ovocná zahrada

  1. Jahodovna – ta nás počátkem června zaměstnává nejvíce. Sbíráme dozrávající plody, odstraňujeme ty, které jsou napadené plísní. Teď už rostliny nehnojíme, neokopáváme, jen je můžeme podložit slámou, aby plody nehnily.
  2. Pomalu dozrávají třešně – mnohdy jsou špačci rychlejší, je tedy třeba včas je probírat.
  3. Stejně už začínáme se sběrem raného rybízu a angreštu.
  4. Kolem ovocných stromů můžeme nakypřit půdu a z trávy posečeného trávníku vytvoříme mulč (ten udrží vlhkost a plody budou i lépe uzrávat). Stromy ještě přihnojíme tekutými hnojivy.
  5. Podle potřeby lze zopakovat postřiky proti chorobám a škůdcům.

Pokojová zahrádka

  1. Pokojové rostliny potřebují častěji přihnojovat.
  2. U některých zvýšíme zálivku.
  3. Chráníme je před poledním úpalem – takže je v horkých dnech raději umístíme dále od úpalu jižního okna.
  4. Některé z pokojových rostlin můžeme tzv. „letnit“ – umístíme je ven na balkon, na terasu nebo přímo do zahrady.