K podzimnímu období patří pestrobarevné rostliny. Upoutají naši pozornost nejen barevností květů, ale také listů či dokonce plodů. Zkrášlit mohou malou i větší zahradu, dvorek nebo třeba také balkon či terasu. A opravdu je z čeho vybírat, stačí se dívat kolem sebe.
Barevný výběr podzimních krásek
Vřes, chryzantémy, atry
Pokud zajdeme do zahradnických center, určitě budeme překvapeni bohatou nabídkou.
K podzimu neodmyslitelně patří vřes (Calluna vulgaris). Bohatě rozkvetlé keříky vřesů jsou neodolatelné a k prodeji po celý podzim. Koupíme si jich několik, protože konečný efekt je zajímavější u vřesových skupinek.
Vysadit je můžeme do skalky, na vřesoviště, krásně se vyjímají se zakrslými dřevinami. Ale stanou se také ozdobou terasy či balkonu, pokud je dáme do vegetačních nádob. Vysazujeme je s kompaktním kořenovým balem so oblíbeného rašelinového substrátu a pak pravidelně zaléváme, protože jsou citlivé i na krátkodobé proschnutí substrátu.
K nejtypičtějším trvalkám podzimu patří i chryzantémy (Chrysanthemum). Při výběru budeme překvapeni množstvím různých kultivarů. Nejčastěji bývají v prodeji kulovité kompaktní formy, které se stanou ozdobou balkonů, atrií, vstupních prostor, podzimních záhonů i vzpomínkou na hřbitovech.
Stačí je přesadit do dekorativní nádoby a dopřát jim pravidelnou zálivku. Je také vhodné odstraňovat odkvetlé květy a žloutnoucí listy.
V prodejnách jsou teď i bílé, růžové či fialové hvězdnice – astry (Aster). Pěstují se nižší, středně vysoké i vyšší. Uplatní se spíše na záhonu; dobře se rozrůstají, proto jim musíme věnovat více místa. Mají rády světlo a humózní, mírně vlhkou půdu. Udělají nám parádu na zahrádce i ve váze.
- TAJEMNÝ VŘES
- ZÁŘIVÉ ASTRY
- CHRYZANTÉMY
Macešky, jiřiny, rozchodník
I když macešky (Viola witrockiana) známe spíše jako jarní rostlinu, mohou zkrášlovat i podzimní zahrádku. Vybrat si můžeme mezi velkokvětými, drobnokvětými i jejich kultivary.
Daří se jim na slunečném místě, vytváří pak pěkné trsy – vysadíme je do nádob nebo na záhonky, třeba tam, kde na jaře vyrostou cibuloviny. Potřebují dostatek místa, substrát by měl být stále vlhký, ale ne promáčený.
Jiřina (Dahlia) je se krásná sezónní rostlina, jejíž hlízy se musí každoročně vysazovat (hlízy pak ukryjeme před mrazem na chladném tmavém místě).
V nabídce jsou nižší, střední i vyšší odrůdy – a všechny krásně kvetou až do prvních mrazů. Pěstujeme je na záhonu i v nádobách, používají se i k řezu – jiřina tím víc pokvete. Rostlinu vydatně zavlažujeme, přihnojujeme a odstraňujeme odkvetlé květy.
K velmi dekorativním trvalkám patří také známý rozchodník nádherný (Sedum spectabile). Pěstování této krásně kvetoucí rostliny je velmi jednoduché i pro zahrádkáře – začátečníky.
Má rád dostatek slunce, teplo a sucho, nesnáší přemokřenou půdu a nelíbí se mu přílišné přehnojování či časté přesazování. Uplatní se i ve vegetační nádobě, ale stane se ozdobou záhonů nebo skalky. Řezané květy vydrží ve váze dlouho svěží.
V příštích barevných ozdobách podzimu se podíváme třeba na japonské větrnice, či na čínskou helmu…
- VIOLA WITROCKIANA
- SEDUM SPECTABILE
- DAHLIA