zdroj Pixabay

LISTOPADOVÝ KALENDÁŘ ZAHRÁDKÁŘE

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Listopad nám vlastně nabízí poslední možnost, jak se připravit na rychle se přibližující zimu. Poslechneme si dlouhodobou předpověď počasí a začneme jednat, neboť musíme být opatrní a naši zahrádku chránit. A pokud čekáme nehostinné počasí, je třeba přikrýt přezimující rostlinky, zrýt záhony, ještě připravit jezírko a stále můžeme zvelebovat své okolí. Hlavním úkolem bude péče o zahradu a její ochrana.

Zima, mráz a sníh na zahradě

Některé rostliny jsou sice mrazuvzdorné, ale před holomrazy bychom je přeci jen měli raději chránit. Ty, které mají mělké kořeny, jsou snadno napadnutelné a mrazu by podlehly, proto pro ně připravíme dobrý izolační materiál – zimní peřinky. Použít můžeme slámu, seno, piliny, napadané listí nebo třeba chvojí z větviček jehličnatých stromů.

Teď v listopadu je čas chránit růže – jim také věnujeme svou pozornost, protože bez naší pomoci by zimu nejspíš nepřežily. Do výšky asi 20 cm k nim přihrneme zeminu, kterou jsme obohatili kompostem, a povrch ještě přikryjeme suchou slámou.

Chráníme také stromy a keře

Dřeviny může poškodit velká vrstva sněhu, která se zachytí na větvích. Pod jeho vahou se pak jednotlivé větvičky lehce zlomí. U jehličnanů je proto vhodné přivázat větve ke kmeni do kuželů. Ovocné stromy je třeba chránit především před nevítanými návštěvníky, kteří rádi okusují kůru stromů.

A v těchto měsících je také důležitá zálivka! Na ni nesmíme zapomenout – stromy totiž trpí v zimním období suchem. Proto jim právě nyní dopřejeme větší množství vody, aby se dostala až ke kořenové soustavě. Vodu dodáme i okrasným jehličnanům, stálezeleným dřevinám, prostě všem neopadavým listnáčům – a to určitě 10 litrů pro každý jednotlivý kus.

Jak ještě můžeme rostlinám přilepšit

Pod každý strom a keř zaryjeme malé množství kompostu nebo hnoje – nejlepší místo je tam, kde končí koruna toho stromu. to je většinou místo, kde je pod povrchem půdy ukryto nejvíce výživových kořínků.
Takový přísun nových živin prospěje i jahodám. Navíc nová vrstva zeminy s kompostem poslouží i jako ochrana před mrazem.
Neméně důležité je podzimní rytí – to pomáhá s rozkladem organických zbytků. Navíc při důkladném přerytí zlikvidujeme i veškerý plevel, který do jara nevydrží a my si tak ještě ulehčíme práci v začátku nového vegetačního období.

Sklizeň a výsev koncem podzimu

Jestliže chceme v listopadu ještě něco vysadit, pak můžeme zvolit ranou karotku či kořenovou petržel, nebo ředkvičky, salát či cibuli. Všechny nově osazené záhonky ještě na ochranu překryjeme bílou netkanou textilií.
Listopad sice není tím pravým měsícem sklizně, ale přece jen něco zkusit můžeme.
Sladkoplodý jeřáb nám nabízí léčivé plody s pozitivními účinky na hladinu cukru v krvi – je proto vhodný právě pro diabetiky. Kompot, který si z něj připravíme, nás překvapí svou lahodnou chutí. V zimních měsících si pak můžeme dopřát vitamínovou bombu (například bílý jogurt s kompotovanými kuličkami a lžičkou medu…)