Když začíná klidnější chladné období, míváme čas zamyslet se také nad koncepcí a vzhledem naší zahrádky. Usilovně jsme tu pracovali, ale stihli jsme se také těšit z jejích krás – nebo nám snad na klidný odpočinek nezbylo příliš času. A pokud nám zahrádka přináší více námahy než potěšení, nastal čas se nad změnou zamyslet.
Ekologická zahrada – co to je
Ekologická či přírodní zahrada má být spjata s přírodou – snažíme se napodobit přirozené přírodní cykly a vytvářet tak harmonický vztah mezi lidmi, rostlinami a půdou.
(Ekologický – to v tomto případě znamená respektující vztahy mezi prostředím, živou přírodou a různými živými společenstvími.)
Čím pestřejší podmínky prostředí poskytuje, tím je možné využít více druhů rostlin. A vnímání takového „společenství“ rostlin a živočichů nás pak obohacuje – pozorujeme motýly, opatrnou ještěrku, mlsnou veverku nebo funícího ježka, radujeme se z návštěvy ptactva.
Co najdeme v přírodní zahradě
Ekologická zahrada vytváří „nespoutané“ části, o něž pečujeme s ohledem na další živá společenství.
Může to být živý plot, který poskytuje úkryt i potravu pro užitečné pěvce či hmyz, přírodní jezírko s rostlinami a rybkami, ale i trvalkový záhon lákající motýly, včely a další hmyz, nebo třeba trouchnivějící pařez starého stromu pro různé brouky či jejich larvy, ale také hromada kompostu se žížalami, krmítka pro ptactvo…
Ekologická zahrada – to znamená přírodní bujnost vzhledu, neformální prostor pro rostliny, svobodu pro živočichy – ale také méně starostí s údržbou a více času na pozorování přírody pro zahrádkáře.
Jak ji založit
Přírodní zahrada se dá nejlépe založit na prázdném pozemku, ale postupně ji můžeme vytvořit i z naší starší zahrady.
Nesmíme však spěchat – vytvořit přírodní společenství potrvá delší dobu (dokonce i několik sezón). Příroda tu pracuje vlastně sama, my ji jen trochu usměrňujeme v jejím bujení.
Nástin řešení je takový, že nepřizpůsobujeme místo zahradě, ale naopak koncepci zahrady danému místu. Prvním úkolem při zakládání ekologické zahrady je tedy zjištění přírodních podmínek daného místa. Musíme si uvědomit například: sklon pozemku, kvalitu i vláhu půdy, oslunění…
Výběr rostlin pak přizpůsobíme těmto „nabízeným“ podmínkám.
Pozemek bychom měli umět co nejvíce využívat, zajistíme tedy i pohodlný a bezpečný přístup v každém počasí.
Materiály v ekozahradě
Protože přírodní zahrada představuje přírodní koloběh, je také nejvhodnější využívat přírodní materiály. Kombinace dřeva a kamenů v nejrůznějších formách zajistí jakékoli stavební aplikace (chodník, plot, lavička, dlažba, pergola…).