Nabízíme našim čtenářům praktický přehled fazolí – jejich druhy, obsahové látky i způsob přípravy. Zanedlouho jaro zaťuká i na naše dveře, ale to už můžeme mít vybráno, které druhy z velkého množství letos budeme na zahrádce pěstovat.
Fazole – vláknina a další látky
Fazole jsou velmi bohaté na a vysoce kvalitní proteiny, vitaminy i minerály. Aby byly prospěšné látky účinné, vždy musíme dbát na správnou kuchyňskou úpravu. Po oplachu namáčíme tyto luštěniny na několik hodin do vody. Konkrétní doba závisí na použitém druhu fazole – obvykle je to okolo 12 hodin, ale např. fazolky adzuki stačí namočit jen na 3–5 hodin.
Tekutinu během máčení můžeme několikrát vyměnit. Nakonec vodu vylijeme a na vaření použijeme novou. Také doba varu se opět liší v závislosti na druhu fazolí.
Vybíráme si fazole
Mezi ty neznámější u nás patří:
- Fazole červená ledvina používá se zřejmě nejčastěji. Je tmavě červenohnědá a pochází ze Střední Ameriky, kde z ní připravují vynikající pokrm chilli noc carne.
Má máslovou lehce nasládlou chuť, výborně chutná v salátech. - Fazole černá ledvina pochází z Jižní Ameriky a hodí se do všech pokrmů místo fazole červené.
Účinky: V čínské medicíně se používá při problémech se zrakem, bolestmi zad nebo snížené činnosti jater. - Fazole pinto jsou menší a strakaté a obsahují nejvíc vlákniny. Také pocházejí z Jižní Ameriky, oblíbené jsou v mexické kuchyni.
- Fazole bílá máslová je vynikající v salátech i polévkách a využívá se také k zahuštění omáček. Nejvíce se pěstuj na Madagaskaru.
Účinky: Podporuje krvetvorbu, protože obsahuje hodně železa. - Fazole „černé oko“ pocházejí z Číny, mají béžovou barvu s černou a žlutou skvrnou. Mají vysoký obsah kyseliny listové a vápníku.
- Fazole mungo jsou drobné zelené – vhodné do salátů i jako příloha. Protože rychle vyklíčí, využívají se hojně při nakličování. Pocházejí z Indie (asi proto se dobře se doplňují s tradičním kari kořením) a často se využívají v ajurvédské medicíně.
Účinky: Mírně diuretické, doporučují se k detoxikaci organismu, na otoky a při léčbě cukrovky, čistí také kardiovaskulární systém. - Fazolky adzuki pocházející z východní Asie, kde se konzumují hlavně “na sladko”. Jsou lehce stravitelné, hodí se do pomazánek, omáček či hustých polévek. Také azuki jsou vhodné ke klíčení.
Účinky: Zlepšují činnost ledvin, srdce a cév a chrání před ukládáním cholesterolu.