zdroj Flickr

ROZCHODNÍK NÁDHERNÝ NEBO ZELÍ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Mimořádně odolné a nádherně kvetoucí od jara až do podzimu. Zcela nenáročné. Nepotřebují téměř žádnou péči. Zvládnou i větší vedra a delší dobu bez zálivky. Na našich zahrádkách se stávají ozdobou i v době chladu a zimy. To jsou rozchodníky! Rozchodník nádherný patří mezi rostliny, které poskytují zahradě zajímavost a stavbu i v zimních měsících.

Nenáročná krása

Rozchodník nádherný (Sedum spectabile) patří k oblíbeným dekorativním trvalkám, známý také pod názvem „zelí“ či „zelíčko“. Svou krásu předvádí jak v květinových záhonech či ve skalkách, tak i vegetačních nádobách nebo třeba ve střešních výsadbách.
Vytváří trsy tučných dužnatých, přisedlých listů. Rovná květní lodyha je zakončená růžovým plochým květenstvím. Kvete v srpnu až září a je oblíbena právě pro krásné květy. Zahradu nám zdobí i během zimy – když už mu listy opadaly. Zůstává suché husté květenství na koncích stonků, které občas pokryje sněhový poprašek a krása rozchodníku se tak ještě zvýrazní. A i když barvy mohou ztratit intenzitu, některé odstíny přetrvávají a doplňují jemnou barevnost zimní palety.

Jeho pěstování zvládne i začátečník

Rostlina má v oblibě dostatek slunce, sucho a teplo.
Rozchodník preferuje slunné až polostinné stanoviště. Má rád teplé a suché podmínky, ale je schopen snést i lehký stín.
Nesnese přemokřenou půdu, přílišné přihnojování ani časté přesazování. Pěstujeme ji tedy v propustné půdě s dobrou drenáží. Vhodné je přidat písek nebo perlit (pro zlepšení drenáže).
Rozchodník je odolný a snáší i krátkodobé sucho.
Při pravidelném zalévání nesmíme přemokřit půdu, mohlo by to vést k hnilobě kořenů.
Není náročný na živiny, ale přivítá, pokud mu na jaře poskytneme univerzální hnojivo.

Rozmnožovat jej můžeme jednoduše dělením oddenků – na jaře nebo i na podzim. Lze jej také množit stonkovými řízky.
Abychom podpořili nový růst, ořežeme na jaře suché nebo uvadlé části rostliny. Starší rostliny mohou být občas řezem zmlazeny také pro zachování kompaktního tvaru.
Přestože je rozchodník nádherný vcelku odolný vůči zimním podmínkám, můžeme jej na podzim pro lepší ochranu mulčovat.
Rostlina obvykle není náchylná k chorobám nebo škůdcům.
Můžeme jej kombinovat s jinými rostlinami, které stejně jako on přinášejí potěšení v zimním období. Mohou to být třeba neopadavé stálezelené rostliny, ty pak vytvářejí se suchými stonky rozchodníku zajímavý kontrast.
Řezané květiny rozchodníků vydrží ve váze dlouho svěží, a protože suchá květenství této trvalky zase zajímavě dekorují zahradu v zimě, není vhodné spěchat s jejich odstraňováním.

Druhy rozchodníku

Rozchodníkům se také lidové říká „mužíčci” a jsou rodem sukulentních rostlin (stejně jako mnohé kaktusy).
Rod Sedum zahrnuje kolem 550 druhů – vyskytují se téměř po celém světě. Rozchodník může být nízký i vysoký. převislý, polštářovitě či kobercovitě plazivý i vzpřímený. S listy jehličkovitými, vejčitými i okrouhlými, někdy se zubatým okrajem… K polštářovitým patří třeba: r. ostrý (S. acre), r. šestiřadý (S. sexangulare), r. bílý (S. album), r. šlahounovitý (S. sarmentosum), r. skalní (S.reflexum)… z plazivých např. r. pochybný (S. spurium) a r. kamčatský (S. kammtschaticu)…