Krmítka pro ptáčky

In Okrasná zahrada, Příroda by walsla

Právě teď bychom měli myslet také na ptáčky a připravit jim krmítko. Ukážeme jim tak ještě před příchodem sněhové pokrývky, kde najdou v mrazech jídlo, aby mohli přežít.

Kryté krmítko s nízkými bočnicemi zhotovíme z odpadového neohoblovaného dřeva a umístíme ho ve výšce asi 150 centimetrů v místě, kam nemohou jiná zvířata.

V místě, kde se zdržují ptáci nejčastěji, zasadíme do země dostatečně silný kolík a na něj krmítko umístíme. Budky musejí odpovídat způsobu i zvyklostem opeřenců a hlavně nesmějí být příliš zastíněné větvemi. Vletový otvor by měl být obrácený směrem na východ až jihovýchod.

Sklon stříšky by měl směřovat dopředu, aby voda po dešti nebo sníh nestékaly na uchycení ke stromu a brzy ho nezničila. Krmítko by mělo být dostatečně prostorné, hotové ho lze pořídit od 150 až do 800 korun.

Vyrobit si ho můžeme i doma mimo jiné z PET lahve či květináče.

Opeřencům sypeme během zimy například slunečnicová semínka, drcené ořechy, proso, mák nebo konopí, sádlo či lůj, ale i nastrouhanou mrkev. Přikrmovat je začínáme počátkem listopadu, a to po malých dávkách. Je také důležité udržovat budku stále čistou.

Související články