Nebezpečné rostliny – CESMÍNA

In Okrasná zahrada by walsla

I na našich zahrádkách, či v parcích se můžeme setkat s rostlinami, které mohou ohrozit náš život. Mají na první pohled lákavé plody, které svádí hlavně děti, aby je zkusily ochutnat.

Blíží se Vánoce a k nim neodmyslitelně patří krásná cesmína (Ilex), která zdobí nejen naše zahrady, ale její krása vydrží  právě až do vánočních svátků, kterých se stala symbolem. Rostlina dorůstá do výšky asi pěti metrů, pravidelný sestřih vám umožní ji udržovat v různých rozměrech. Tím, že jí řez nevadí, je vhodná pro tvarovaný živý plot a i pro okrasu zahrady. Výhodou je, že dlouho vydrží, v dobrých podmínkách se dožívá i 300 let, ale pozor – o to pomaleji roste.

Aby nám cesmína rostla a také kvetla, je nezbytné vysadit samčí i samičí rostliny. Není nutné dát je těsně blízko sebe, klidně stačí dvacetimetrová vzdálenost. Jde o nenáročnou dřevinu, které se daří v kyselé půdě, je důležité ji vysadit do rašeliny a na stinné místo nebo do polostínu. Sucho současných velmi teplých dnů snáší poměrně dobře, ale vadí jí slunce v zimním období.

Existuje asi 600 druhů cesmíny, všechny – až na jednu výjimku cesmínu paraguayskou – mají jedovaté plody. Všichni jistě znají čaj maté, který se připravuje právě z listí této rostliny (cesmíny paraguayské) a má léčivé i povzbuzující účinky, obsahuje kofein, minerály a vitamíny. Cesmína paraguayská se pěstuje v severní Argentině, severní Paraguayi a jižní Brazílii, roste u řek, vyhovuje jí vlhké počasí a vydatné deště. Jako první ji začali zpracovávat indiáni kmene Guaraní, později se díky španělským kolonizátorům dostala do Evropy.

Cesmína potěší během vánočního období, kdy je hojně využívána jako dekorace, oblíbená je zejména v anglofonních zemích. Lze ji rovněž sušit, použít na adventní výzdobu nebo jen do vázy místo květin.