Nebezpečné rostliny – KALINA

In Okrasná zahrada by walsla

Léto a prázdniny i barevně vydařený podzim znamenají pro všechny volnost a více pohybu venku.  Během procházek či her však můžeme narazit na rostliny, které mohou ohrozit náš život. Mají na první pohled lákavé plody, a tak svádí, a to zejména děti, ochutnat je. Mezi takové patří například kalina (Viburnum), kterou řada lidí považuje za nejkrásnější domácí keř. Pozdě na jaře nabízí krásné smetanově bílé květy, na kterých se na podzim objeví oranžovočervené plody, přitažlivě se zabarví i listy.

Kaliny jsou nenáročné a dlouhověké, některé druhy kvetou brzy na jaře, jiné během celého léta. U nás jsou nejznámější dva druhy – kalina tušaj a kalina obecná. Kaliny jsou rostliny opadavé i stálozelené, ty první mají raději slunečné polohy, naopak ty druhé vlhčí a stinná místa. Jsou výbornými dřevinami do skupin, které můžou být sestaveny jak z jednoho, tak z více druhů. Jsou vynikající součástí volně rostoucích živých plotů, kde může plně vyniknout jejich jemná krása. Některé druhy poslouží jako solitéry v trávníku. Některým druhům se dobře daří i v nádobě, a tak se z této rostliny mohou těšit i majitelé extrémně malých zahrádek.

Zvláště u slovanských národů byla kalina považována za jednu z nejdůležitějších okrasných dřevin. Silný vztah ke kalinám existoval v některých oblastech Ukrajiny i Ruska, kde byla často kalina považována za národní rostlinu. V květinové symbolice byl bílý květ kaliny považován za symbol nevinnosti a čistoty. Květem kaliny se v minulosti zdobily nevěsty na cestě do kostela.

Plody zůstávají viset na větvích až do zimy, ptákům totiž nechutnají. Ale pozor – tyto plody jsou pro lidi jedovaté, vyvolávají zánět žaludku a střev, stravitelné jsou až po uvaření, nejlépe ve formě marmelády. Jedovatá je i kůra kaliny, i když v malém množství má léčebné účinky, lék z ní léčí křeče svalů, zácpu a bolestivou menstruaci.