Kompost – nejlepší hnojivo I.

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Během podzimního úklidu zahrady vzniká zřejmě nejvíce zahradního opadu, od opadaného listí, zbytků odkvetlých letniček až po posekanou trávu. A když založíme kompost, všechen zmíněný materiál můžeme opět recyklovat.

Na zhotovení konstrukce v prostoru, kde chceme mít kompost, jsou vhodné tenké dřevěné latě bez chemické úpravy. Když už bude konstrukce na místě pevně osazená, můžeme začít s vrstvením jednotlivých „ingrediencí“. K založení a výrobě kompostu toho moc nepotřebujeme, důležitá je vlhkost, teplo a vzduch. Když tyto atributy zajistíme, můžeme ho za šest až devět měsíců zužitkovat.

Místo, kde chceme mít kompost, umístíme tak, aby v zahradě nepřekáželo, či nekazilo výhled, myslet musíme i na to, že budeme k němu potřebovat dobrý přístup. Pro kompost jsou nezbytné i světelné podmínky. Na slunečním či větrném stanovišti rychle vysychá a ztrácí kvalitu, proto je pro něj ideálním místem polostín, kam se dostane teplo, vzduch a nehrozí ani nadměrné vypařování potřebné vlhkosti. Možná se nám bude zdát kompostově neestetické, lze ho zamaskovat vysazením květin.

Platí, že čím menší kousky odpadu budeme do kompostu dávat, tím lépe. Je to sice práce navíc, ale vyplatí se, zaručí to totiž rychlejší start procesů rozkladu. Velmi důležitý dusík a uhlík získáme namícháním posekané trávy se suchou slámou, s rozdrcenými větvemi a listím.

Kompost, kterým hnojíme, vzniká intenzivní činností mikroorganismů, které se běžně vyskytují v půdě. Rozklad organické hmoty urychlíme naočkováním těchto mikroorganismů – a to tak, že přisypeme do kompostu půdu. Je dobré kompost pravidelně převracet, v případě potřeby zalévat a aplikovat urychlovač.