Rozchodníky a jejich variace

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Víte, jaké rostliny vysadit, aby na zahradu nepadal podzimní splín? I na podzim ji ještě stále můžeme rozzářit několika nenáročnými trvalkami, které se chladných dnů neleknou. A mezi takové patří zcela jistě rozchodníky.

Téměř všechny tyto rostlinky potřebují přímé slunce, jinak rostou pomalu a žloutnou jim listy. Vyhovují jim propustné, ne příliš těžké jílovité půdy, dobře snášení sušší stanoviště. Jejich sortiment se dělí na nízké až půdokryvné – vhodné na střešní zahrady a skalky, a pak na vysoké – vhodné do záhonů s trvalkami. Vysoké, robustní, košaté rozchodníky tvoří množství nadzemní hmoty, proto jsou náročnější na půdu, živiny a vláhový režim.

Péče během roku je jednoduchá, jde především o odstraňování odumřelých nadzemních částí na podzim a v zimě. Nemoci a škůdci rozchodníky většinou netrpí, pokud ale mají nevhodné stanoviště, mohou se u nich objevit houbovité nemoci.

Rozmnožte si je

Starší trsy lze na jaře rozdělit a omladit, obvykle po 4 až 6 letech a jaro je navíc vhodné i k rozmnožování. Trs lze rozebrat na jednotlivé růžice listů, které lehce zakoření. V létě můžeme rozmnožovat odřezky ze stonků nebo listů, odřezky by měly být dlouhé 4 až 5 centimetrů, jeden den je necháme trochu uschnout a potom je vložíme do vlhké směsi rašeliny a písku. Aby se kořeny utvořily rychleji, vložíme odřezky do kořenového hormonu. Substrát ale musíme udržovat mírně vlhký, po 3 až 4 týdnech by se měly objevit první kořínky.